Český kras a plavba po Orlickej priehrade

 

"Krásne české hrady a rozprávková príroda "

Počas tohto predĺženého jarného víkendu nás čakajú dva kráľovské hrady úzko spojené s vládou „otca vlasti“ Karlom IV., najväčší doposiaľ objavený jaskynný systém v ČR a príjemné ubytovanie v hoteli s vlastným rodinným pivovarom. Pozývame vás na Křivoklátsko, do mnohotvárnej krajiny Českého Krasu, kde neminieme ani zastávku pri známom romantickom lome Veľká Amerika a na krátku návštevu Južných Čiech, kde nás čakajú pamiatky s nádherným výhľadom na Vltavu, či plavbou po Orlickej priehrade.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách, cesta s povinnými prestávkami do Stredných Čiech. Okolo obeda príchod na jeden z najvýznamnejších a najstarších kráľovských hradov v Čechách – Křivoklát. Svoje meno získal snáď podľa krivých základov, alebo nízkych krivých stromov, tzv. klátov. Jeho začiatky siahajú do 12 stor., kedy tu jeden z přemyslovských kniežat buduje (pôvodne drevený) lovecký hrad. Po dokončení následnej kamennej prestavby Přemyslom Otakarom II. sa Křivoklát stáva reprezentačným sídlom českých kráľov, neskôr aj vyhláseným štátnym väzením, kde v detstve aj dospelosti opakovane a nedobrovoľne prebýval napríklad aj Karel IV. Do gotického slohu bol prestavaný na prelome 15. a 16. Stor. za vlády Vladislava II. Jagellonského Viac z histórie hradu sa už dozvieme počas prehliadky krásnych gotických palácov. Po prehliadke bude nasledovať dlhšie individuálne voľno, ktoré môže stráviť každý po svojom. Na nádvorí hradu nájdete kaviareň, reštauráciu (možnosť obeda taktiež v niektorej z reštaurácií pod hradom), niekoľko obchodíkov, mincovňu, kde si môžete zaobstarať razenú mincu s námetom Křivoklátu, či dukát Karla IV. Hrad ponúka aj stále, či sezónne výstavy, prehliadku hradieb a veže s vyhliadkou, alebo výstavu českých rýb v podzemných priestoroch bývalého hradného pivovaru. Popoludní sa presunieme do miesta nášho ubytovania, ktoré sa nachádza v obci Lety. Moderný hotel spojený s dizajnovým pivovarom sa príznačne nazýva „pivotel“ a okrem ubytovania ponúka aj krátku prehliadku vlastného rodinného pivovaru s ochutnávkou. Pre záujemcov (vopred nahlásených) večera v hoteli.

2. deň

Dnes si po raňajkách trocha „odskočíme“ do susedného regiónu Južných Čiech. Prvým cieľom dňa bude malebný zámok Orlík, vypínajúci sa na skale vysoko nad Vltavou zasadený do krásnej krajiny. O bohatých dejinách zámku sa bližšie dozvieme pri prehliadke, na úvod však môžeme povedať, že počas svojej existencie prešiel viacerými rekonštrukciami (najmä po rozsiahlych požiaroch) a vystriedal mnohých významných šľachtických vlastníkov. Snáď najvýznamnejšími, poslednými a zároveň aktuálnymi majiteľmi sú Schwarzenbergerovia, Prehliadková trasa nás prevedie interiérmi v pôvodnom stave, v akom sa nachádzali keď ich rodina musela po vojne nútene opustiť. Podávajú tak autentický príklad kultúry bývania šľachty v uplynulých storočiach. K druhému cieľu v lone nádhernej prírody – hradu Zvíkov - sa poplavíme po Orlickej priehrade, vypočujeme si zaujímavý výklad o jeho histórií, zvíkovských mostoch aj o „starej“ rieke ešte pred napustením priehrady. V interiéri si individuálne prezrieme kráľovský palác, dôkaz staviteľského umenia z doby Přemysla Otakara II., s krásnymi výhľadmi na okolie. Poslednými majiteľmi hradu boli aj tu, rovnako ako na Orlíku, Schwarzenbergovia. Voľno na obed v okolí hradu. Popoludňajším programom bude niekdajšie hlavné centrum a vojenská pevnosť radikálneho husitstva. Mesto Tábor, spojené najmä s menom Jána Žižku z Trocnova – spoluzakladateľa, patrí k najkrajším mestám v Čechách a niet divu, že je jeho centrum pamiatkovou rezerváciou. Napriek stavebným úpravám si už po stáročia zachováva svoj stredoveký charakter. Ako každé kráľovské mesto, aj Tábor si najviac zakladal na svojej radnici, ktorá sa radí k najvýznamnejším pamiatkam neskorej gotiky v Čechách. Jej sála je dokonca druhým najväčším necirkevným interiérom v gotickom slohu hneď po Vladislavskej sále na Pražskom hrade. Práve v tejto budove sa nachádza moderné a interaktívne Husitské múzeum, ktoré môžu záujemcovia v čase osobného voľna navštíviť. Alternatívou je susedné múzeum čokolády a marcipánu, ktoré taktiež patrí k miestny atrakciám. Spoločná prehliadka centra so sprievodcom, individuálne voľno. Podvečer cesta späť do hotela, pre vopred nahlásených večera.

3. deň

Po raňajkách bude ďalším bodom programu Koněpruská jaskyňa, nachádzajúca sa v najväčšom a najvýznamnejšom krasovom území v ČR. S celkovou dĺžkou 2050m doposiaľ známych chodieb a dómov s výškovým prevýšením presahujúcim 70m, tvorí trojposchodový systém, ktorý je najväčším v krajine. Jaskyňa je mineralogickou lokalitou svetového významu, náleziskom prvohorných skamenelín, kostných pozostatkov živočíchov obývajúcich toto územie od treťohôr po súčasnosť a našli sa tu aj kostné pozostatky ľudí a ich nástrojov zo staršej doby kamennej. Dnes tu môžeme obdivovať jej nádhernú vápencovú výzdobu a zaujímavú históriu tohto miesta na prehliadkovej trase dlhej 620m. (Do jaskyne odporúčame vhodnú obuv a vetrovku, nakoľko celoročná teplota sa tu pohybuje okolo 10°C!). Po krátkom presune nás už privíta najznámejší český hrad ochraňujúci korunovačné klenoty - slávny Karlštejn. Tento gotický hrad dal v polovici 14. storočia vybudovať český kráľ a rímsky cisár Karol IV, ako miesto na uloženie kráľovských pokladov. Prehliadkový okruh nás zavedie do súkromných a reprezentačných priestorov samotného cisára, ako aj hradnej pokladnice, či klenotnice. K videniu bude tiež replika Svätováclavskej koruny, ktorá tu bola uložená takmer 200 rokov. Individuálne voľno na obed v mestečku pod hradom. Po ceste domov nás čaká ešte jedna „fotopauza“ v nádhernom Českom krase, známy vápencový lom Veľká Amerika, známy aj ako Český Grand Canyon. Miesto, kde sa natáčal film Limonádový Joe, ale aj niekdajšia cieľová stanica nepohodlných politických väzňov, je doslova opradená rôznymi legendami a povesťami. Po krátkej zastávke pokračujeme v ceste do Bratislavy, príchod v neskorších večerných hodinách.

 


 

 

Rezervácia

  

 

 


Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tuNajdôležitejšie informácie


Termín

    3. - 5. máj 2019

Cena

    159€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami
  - sprievodca zájazdu
  - poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu - 15€/noc t.j. 30€/pobyt
  - 2-chodová večera v hoteli (fakultatívne – záujem nahlásiť vopred!) - 9€
  - komplexné cestovné poistenie Union - 6€
  - vstup a prehliadka hradu Křivoklát – dospelý 170Kč, senior 120Kč
  - krátka prehliadka minipivovaru s ochutnávkou (fakultatívne – záujem nahlásiť vopred!) - 4€
  - prehliadka zámku Orlík so sprievodcom – dospelý 150Kč, senior 100Kč
  - plavba od zámku Orlík k hradu Zvíkov - 200Kč
  - vstup na hrad Zvíkov – dospelý 100Kč, senior 70Kč
  - vstup a prehliadka Koněpruské jaskyne –dospelý 130Kč, senior 90Kč
  - vstup a prehliadka hradu Karlštejn, jazda na kočoch na hrad Karlštejn – dospelý 200Kč, senior 150Kč

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK