Afrika s vôňou orientu – objavte Maroko


"Marakéš, Essaouira, Safi, Casablanca, Rabat..."

Maroko – úžasná rôznorodá krajina, ktorá vďaka svojej polohe bola, a vždy je, dejiskom prírodných aj kultúrnych stretov. Nájdeme tu úlomky arabského, afrického aj európskeho sveta, púšť, morské pobrežie i oceán, pohorie Atlas a Rif, moderné veľkomestá aj malebné autentické dedinky, ktoré návštevníka priam prenesú späť v čase.. Očarí vás jedinečná atmosféra každého jedného miesta aj neuveriteľné schopnosti lokálnych architektov, umelcov a remeselníkov, ktorí dodnes spracúvajú kožu, drevo, kovy, mozaiky, či hlinu podľa prastarých tradičných postupov. Pozývame vás spoznať aspoň časť krajiny mnohých tvárí, históriu, kultúru, gastronómiu, zvyky a tradície exotického Marockého kráľovstva!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1.deň

Spoločný transfer na letisko do Viedne, odkiaľ nás čaká ranný odlet do Maroka. Po prílete do Marakéša, sa hneď presunieme na pobrežie, do čarovného mesta Essaouira, kde začne naše poznávanie. Essaouira vždy fascinovala umelcov, spisovateľov a hudobníkov z celého sveta. Mesto padlo, okrem iných, do oka aj známemu spevákovi J. Hendrixovi, ktorý o ňom napísal pesničku. Centrum mesta tvoria kľukaté uličky, ktoré pôsobia ako bludisko, galérie, dielne na spracovanie dreva, prístav obkolesený historickými hradbami s farebnými loďkami a rybármi a množstvo obchodov, kde môžete vyskúšať svoje schopnosti pri zjednávaní cien. V meste si môžete užívať výhľad na zoskupenie skalnatých ostrovov, či pohodu pri prechádzke dlhou pieskovou plážou. Vďaka dobrému vetru a vlnám je dnes mesto atraktívnou destináciou aj pre nadšencov surfovania. Pri večernej pešej prechádzke spoznáme pravú atmosféru prvého marockého mesta zapísaného aj na zozname Unesco. Ubytovanie blízko centra.

2. deň

Po raňajkách sa budeme presúvať ďalej pozdĺž pobrežia. Kto by z dokumentov a knižných bedekrov nepoznal známu fotku kôz, ktoré sa pasú na rozvetvenom argánovom strome? Tieto stromy rastú len na malom území okolo mesta Essaouira. Ich plodom je dužinou obalený orech, vo vnútri ktorého je semienko. To sa tradičným kamenným mlynčekom melie a výsledkom je chutný a vzácny argánový olej využívaný v studenej kuchyni a kozmetike. Po tom, ako sa vyfotíme pri tejto milej atrakcii, budeme pokračovať práve do dielne, kde sa tento olej spracúva. Návštevou podporíme ženské dielne, ktoré podporuje aj súčasný kráľ Mohamed VI, aby tak prispel k zachovaniu stovky rokov starej tradície. Samozrejmosťou je možnosť nákupu tohto typicky marockého suveníru. Zastavíme sa aj v stredovekom meste El Jadida (UNESCO), ktoré na začiatku 16. stor. okupovali Portugalci a využívali ho ako jednu z prvých základní pre moreplavcov pri plavbách do Indie. Zachovalo sa tu po nich opevnenie s baštami, kostol a podzemná nádrž na vodu, ktorá stále stojí v pôvodnej podobe a zaujme najmä pravidelnou architektúrou. Do priestorov sa často dostáva voda, ktorá na zemi pôsobí ako zrkadlo. Individuálne možnosť návštevy fotogenickej cisterny. Pokračujeme ďalej po pobreží Atlantiku, do mesta Safi. Podobne ako El Jadida je aj Safi mesto s portugalskou minulosťou a bývalé sídlo francúzskeho konzula v Maroku, dnes je rybárskym prístavom, ale predovšetkým je najväčším keramickým centrom Maroka. V jednej z miestnych dielní si pozrieme, ako sa tu s hlinou pracuje už stovky rokov, ako sa páli a maľuje. Ubytovanie v príjemnom rezortnom mestečku Oualidia

3. deň

Po raňajkách bude našou prvou zastávkou najväčšie marocké mesto - Casablanca. Najväčší prístav krajiny dostal v 16. stor. od Portugalcov názov Casa Branca, v 18. stor. ho potom Španieli premenovali na dnešnú podobu. Mesto je známe najmä vďaka filmu, ktorý sa odohráva v kaviarni počas 2. svetovej vojny, kedy bola Casablanca prestupným bodom na ceste z vojnovej Európy. V meste navštívime jedinú turistom a nemoslimom prístupnú mešitu v Maroku, ktorá sa pýši viacerými prvenstvami – je najväčšia v Severnej Afrike (3. najväčšia na svete) a má aj najvyšší minaret - to je mešita Hasana II. Patrí k najmodernejším svojho druhu, určite vás prekvapí otváracia strecha, či podlahové kúrenie. Čo všetko monumentálny svätostánok ukrýva a viac o jeho stavbe a histórií sa dozvieme na mieste od miestneho sprievodcu. Prevezieme sa aj rezidenčnou štvrťou Anfa, kde stojí jeden z kráľovských palácov a zastavíme sa aj na námestí v centre. Ďalej budeme pokračovať do súčasného hlavného mesta a hlavného sídla kráľovskej rodiny – do Rabatu. Pozrieme si tu unikátne, mozaikou zdobené mauzóleum kráľa Mohameda V., ktoré je považované za skvost modernej marockej architektúry a strážia ho kráľovskí jazdci na koňoch. Pred mauzóleom stojí Hasanova veža, pamiatka na mešitu, ktorú nikdy nedostavali kvôli ničivému zemetraseniu v 12. stor. a ktorá je dnes považovaná za sestru veže Giralda v španielskej Sevile. V Rabate si pozrieme tiež pevnosť, arabsky „kasba“ Oudaya s modro-bielymi uličkami a krásne dekorovanými dverami. Aj vďaka nej sa dostal Rabat na zoznam svetového dedičstva Unesco. Na príjemnom námestí s výhľadom na Atlantik ochutnáme tzv. „berber whisky“, čiže sladký mätový čaj a medovo orechové koláčiky z lístkového cesta. Nevynecháme ani krásne andalúzske záhrady. Túto noc budeme ubytovaní v typickom marockom ubytovacom zariadení, v „riade“ v centre mesta.

4. deň

Po raňajkách sa zdržíme v Rabate a pozrieme si unikátne, mozaikou zdobené mauzóleum kráľa Mohameda V., ktoré je považované za skvost modernej marockej architektúry a strážia ho kráľovskí jazdci na koňoch. Pred mauzóleom stojí Hasanova veža, pamiatka na mešitu, ktorú nikdy nedostavali kvôli ničivému zemetraseniu v 12. stor. a ktorá je dnes považovaná za sestru veže Giralda v španielskej Sevile. Našim dnešným cieľom bude „červená perla“ Maroka, druhé najstaršie kráľovské mesto založené dynastiou Almoravid v 11. stor., ktoré si vybrala práve pre atraktívnu polohu s príjemnou klímou na úpätí pohoria Atlas ... Marakéš. Vo večerných hodinách navštívime veľmi rušné a fotogenické námestie Jemaa El Fna, na ktorom sa v minulosti odohrávali popravy, no dnes je z neho miesto, ktorého atmosféru si budete pamätať do konca života. Najmä po zotmení ožíva hudbou, akrobatmi, zaklínačmi hadov, či rozprávačmi príbehov. Pomotáme sa aj v okolitých uličkách starého mesta, kde u malých obchodníkov a trhovníkov nájdeme množstvo tovaru od výmyslu sveta – výrobky z kože, dreva, koreniny, sladkosti, oblečenie, na výber bude naozaj všetko. Farebný a veľmi živý zážitok na záver našej cesty doplníme skvelou miestnou gastronómiou – dáte si radšej tajín, malé korenené klobásky, alebo polievku harira? Náš sprievodca vám poradí a pomôže s výberom. Ubytovanie v Marakéši.

5. deň

V rámci dnešnej prehliadky navštívime okrem iného krásne dekorovaný palác Bahia – malú kópiu slávnej španielskej Alhambry, ako ju mnohí nazývajú, či mešitu Kotubia, ktorá je so 77m najvyššou budovou mesta (exteriér), park Lalla Hasna. A dnes veľmi populárne miesto – Jardin Majorelle. Botanická záhrada, múzeum berberského umenia, takmer štyridsať rokov domov francúzskeho umelca Jaques Majorell a neskôr domov módneho návrhára Yves Saint-Laurent. Večer v meste individuálne voľno podľa vlastných predstáv.

6. deň

V ranných hodinách transfer na letisko, odlet do Viedne, kde je plánovaný prílet popoludní. Spoločný transfer z Viedne do Bratislavy.

 

Rezervácia

 

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie


Termín

    8.5. – 13.5. 2019 - letecky (6dní/5nocí)

Cena     649 EUR cena zájazdu + 350 EUR (letiskové a palivové poplatky) = cena spolu 999 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená (letiskové poplatky sa môžu v čase konania zájazdu líšiť od kalkulovaných v čase zverejnenia zájazdu, čo sa môže odraziť na zmene ceny). Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - dopravu pravidelnou leteckou linkou z Viedne do Marakéšu a späť
  - transfer z Bratislavy na letisko do Viedne a späť
  - letecké a palivové poplatky, 20kg batožina do podpalubia,
  - 5x ubytovanie v 3* a 4*hoteloch s raňajkami
  - 1x spoločná večera v Oualidia
  - slovensky hovoriaci sprievodca a autobusová doprava počas celej doby zájazdu
  - vstup do keramických dielní v Safi, vstup do paláca Bahia v Marakéši
  - vstup do mauzólea kráľa Mohameda V v Rabate
  - miestny sprievodca v mestách Essaouira, Cassablanca, Rabat a v Marakeši
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu –120€
  - portugalská cisterna na vodu - cca 7€, Jardin Majorelle YS Laurent – botanická záhrada 14€
  - vstup a sprievodca v mešite Hasana II.v Casablance – cca 15€
  - komplexné cestovné poistenie UNION na 6 dni – 12 EUR (odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.)

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 15 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK