Bavorský trojlístok UNESCO - Norimberg,

Bamberg a rozprávkový Rothenburg

"pohodový zájazd bez naháňačiek... "

Bavorsko sa tradične delí na 3 regióny – Fransko , Švábsko a Staré Bavorsko. My si na tomto zájazde posvietime práve na prvý z nich. Čakajú nás tu mimoriadni svedkovia ľudskej a prírodnej histórie, ktorí sú pyšnými nositeľmi emblému svetové dedičstvo Unesco a obyvatelia, ktorých rozhodne nemožno považovať za „Bavorákov“. Frankovia, sú totiž na svoju identitu veľmi citliví a na svoj región patrične hrdí. A povedzme si pravdu, majú byť na čo. Počas zájazdu spoznáme historické mestá ako rozprávkový Bamberg, či stredovekou architektúrou pýšiaci sa Würzburg. Ukážeme vám, že ďalšia perla Bavorska Norimberg nie je známa len norimberskými procesmi a zistíme prečo malý klenot na rieke Tauber – Rothenburg láka filmárov z celého sveta (nakrúcali sa tu aj scény z poslednej časti Harryho Pottera). Keď niekto povie Bavorsko vybavia sa nám synonymá ako pivo, biela klobása, dychovka či „Oktoberfest“. Oblasť Franska je však známa aj výborným vínom a tak si myslíme, že ochutnávka u franského vinára nikomu nemôže uškodiť. Ak sa rozhodnete stráviť príjemné májové dni poznávaním bavorských skvostov určite neoľutujete!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

cesta s povinnými prestávkami do franskej metropoly - Norimbergu, po ceste prestávka na obed. Po príchode v skorých poobedňajších hodinách prehliadka mesta, kde si podľa jednotlivých norimberských míľnikov pozrieme dokonale zachované stredoveké opevnenie mesta, krásne gotické kostoly, súbor historických drevených domov, norimberský orloj, či impozantné fontány. Poobdivujeme množstvo zastrešených aj voľných mostov, vrátane reťazového na rieke Pegnitz a čerešničkou na torte bude nádherný výhľad z exteriérov rozľahlého komplexu norimberského hradu. Príchod do hotela neďaleko Bambergu pred večerou.

2. deň

nás po raňajkách čaká náš tajný tip – jedno z najstarších kráľovských miest Franska, ktoré si vďaka čarovným hrázdeným domom a stredovekej pevnosti zachovalo svoj historický vzhľad od stredoveku až po barok. Počas prehliadky mesta dláždenými ulicami spoznáme jeho viac ako 1200 ročnú históriu. Uvidíte, že budete týmto turistami nepreplneným mestečkom očarení. Po prehliadke a krátkom individuálnom voľne nás čaká hlavný bod nášho dnešného dňa, ktorým je historické mesto Bamberg. Jeho centrum je plné pozoruhodných pamiatok, vďaka čomu si zaslúžil zápis do zoznamu UNESCO. Každého bezpochyby ohromí nádherná bamberská katedrála nazývaná Cisársky Dóm, alebo nevšedná stará radnica z roku 1386 s freskovou výzdobou postavená uprostred mosta. Od radnice je pekný výhľad na malebný rad domčekov rybárov a remeselníkov na nábreží, ktorým sa hovorí „Malé Benátky“. Ďalšie veľmi hodnotné pamiatky ako Starý Dvor a Nová rezidencia budeme obdivovať na námestí Domplatz. Fakultatívne prehliadka Novej rezidencie s prekrásnymi reprezentačnými miestnosťami zariadenými nábytkom a príslušenstvom zo 17.a18.stor., ktorým dominuje Cisársky sál so 16 cisárskymi maľbami v nadživotnej veľkosti. Bamberg je u návštevníkov obľúbený nielen vďaka svojim pamiatkam, ale aj kvôli svojej gastronómii, ku ktorej neodmysliteľne patrí pivo a pivné záhradky, ktoré môžete objaviť v rámci individuálneho voľna na obed. Aj keď je Bavorsko je známe hlavne pivom, ktoré sa tu varí takmer v každej dedine, či mestečku, oblasť Franska sa pýši aj výborným vínom a tak sme sa rozhodli, že sa aj my zastavíme na koštovku u niektorého z vinárov, aby sme zistili, či to je pravda. Večera v hoteli.

3. deň

sa po raňajkách pustíme do poznávania ďalšieho klenotu UNESCO, ktorým je 1300 ročný Würzbürg a jeho ohromujúca biskupská rezidencia s vyše 340 izbami. Návštevníkov láka najmä freska nad schodiskom paláca, od maliara Giovanni Battista Tiepolo, ktorá je najväčšou súvislou stropnou maľbou na svete. Okrem rezidencie má mesto množstvo ďalších pamiatok, z ktorých spomeňme aspoň najväčší románsky kostol Nemecka – katedrálu sv. Kilána, či starý most, ktorý si vraj mnohí návštevníci pre svoju podobnosť pletú s pražským Karlovým... Okrem histórie a pamiatok je mesto a jeho okolie hrdé aj svoje vynikajúce biele vína, preto by sa návšteva Würzburgu nemala zaobísť bez pohára bieleho vína k obedu. Vraj najlepšie chutí vo vinárňach s výhľadom na sochy starého mesta. Po spoločnej prehliadke a návšteve rezidencie voľno na individuálny obed a prechádzky po meste. V poobedňajších hodinách nás čaká plavba po rieke Mohan do neďalekého Veitshöchheimu, kde sa nachádza letná rezidencia wüzburských biskupov, ktorej perlou je údajne najkrajšia rokoková záhrada Európy. Tá tu vznikla v polovici 18.stor. a zdobí ju vyše 200 rôznych sôch od renomovaných staviteľov svojej doby. V rámci individuálnej prehliadky budeme mať dostatok času spoznať aj inak skryté zákutia parku, zdobené rôznymi fontánami, či staviteľskými ozdobami so zvieracími, mýtickými, či loveckými motívmi. Skutočná lahôdka pre oči! Následne autobusový návrat do hotela, večera.

4. deň

nás čaká posledná zastávka našej bavorskej cesty a to Rothenburg ob der Tauber. Toto stredoveké opevnené mesto s množstvom úzkych uličiek a malých námestí sa dá prirovnať malému výletu do minulosti. Jedinými svedkami, že sa nachádzame v 21.stor. sú autá zaparkované v kľukatých uličkách mesta. V rámci prehliadky určite nevynecháme gotickú radnicu majestátne sa týčiacu v strede mestečka, ktorej 61 m vysoká veža odmení všetkých, ktorí sú ochotní zdolať strmé schody, fascinujúcim výhľadom na túto stredovekú nádheru. V Rothenburgu zažijete Vianoce 365 dní v roku. Nachádza sa tu totiž prvé európske múzeum Vianoc, v ktorom sa dozvieme všeličo o nemeckých vianočných zvykoch a tradíciách. Múzeum sprevádza obrovský vianočný obchod, v ktorom nájdeme viac ako 30000 vianočných ozdôb či doplnkov, skutočne od výmyslu sveta... Po prehliadke voľno na obed a malú rozlúčku s krásnymi perlami Bavorska. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.


 

Rezervácia

 

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    16.5. – 19.5. 2019

Cena

    289 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu luxusným autobusom s klimatizáciou
  - 3 x ubytovanie v 3* hoteli s polpenziou v okolí Bambergu
  - sprievodca zájazdu
  - poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu 15 € za noc, teda 45€ za 3 noci
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 8€/ 4 dni
  - vstup do Novej rezidencie vBambergu – 4,50€, vstup do biskupskej rezidencie
  vo Würzburgu s českým sprievodcom - 10€, plavba po Mohane – cca 10€
  - letný zámok a roková záhrada würzburských biskupov – 4,50€
  - skupinové vstupné do múzea Vianoc – cca 3€
  - prehliadka vínnej pivnice s ochutnávkou

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK