„České Baroko“ – veľkolepé barokové

slávnosti v Kukse a Santiniho skvosty

"veľkolepé barokové slávnosti grófa Šporku"

Česká baroková krajina, kostoly, či zámky patria podľa niektorých kunsthistorikov k najcennejším príspevkom, ktoré dala Česká republika svetu v oblasti kultúry. Obdobie baroka značne pozmenilo ráz českej krajiny a súbor týchto pamiatok je tým najrozsiahlejším pamiatkovo chráneným súborom v štáte. Tento víkend bude patriť niektorým z nich, čakajú nás dve diela snáď najznámejšieho barokového architekta J.B. Santiniho Aichla. Zaujímavá bude aj sobotná návšteva Kuksu, ktorá vás prenesie v čase o 300 rokov späť, priamo do stredu veľkolepej barokovej slávnosti... Nenechajte si ujsť „Baroko naoko“!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Ráno odchod z Bratislavy, cesta s povinnými prestávkami smerom na sever Čiech. Obedňajšia pauza bude v Pardubiciach, kde si spravíme aj krátku prechádzku po krásnom zachovanom historickom centre až k zámockému areálu s pávmi. Po voľne na obed pokračujeme do obce Kuks, kde sa nachádza rozsiahly areál kúpeľov, ktoré dal koncom 17. storočia postaviť gróf F. A. Špork. Hovorilo sa, že pramene, ktoré tu vyvierali mali liečivú moc. Údolie v Kukse sa tak zakrátko stalo kúpeľným a spoločenským strediskom kam jazdila šľachta, vzdelanci i umelci z celej Európy. Vrchol Šporkovej výstavby predstavoval Hospic Milosrdných bratov pre miestnych chorých a vojenských veteránov spolu s kostolom Najsvätejšej Trojice. Hlavný prehliadkový okruh nás zavedie do interiérov hospicu, hlavnej nemocničnej sály, barokovej lekárne, či už spomínaného kostola. V miestnych záhradách sa nachádza najväčšia galéria barokovej plastiky pod holým nebom so vzácnymi sochami, ktorá pokračuje až do okolitých lesov, kde skaly premenené na sochy dodnes vyžarujú blahodarnú energiu. Dnes sa v priestoroch neďalekých kúpeľov konajú veľkolepé barokové slávnosti. Píše sa rok 1729, je stred kúpeľnej sezóny a gróf Špork prichystal veľkú slávnosť pre významných hostí z celej Európy. Čaká vás svet masiek, nádherných šiat, dámskych vejárov, ale aj obrnených jazdcov a zbraní. Stretnete tu sprievody urodzených pánov, kontes a dvorných dám, žonglérov, artistov aj hudobníkov. Uvidíte turnaje na koňoch aj život vo vojenskom tábore, najrôznejšie vystúpenia umelcov, barokový jarmok, živé obrazy, môžete si prezrieť barokovú parfumériu a nájdu sa tu aj predstavenia pre deti. Večer akciu ukončí ples Cností a Nerestí. Po skončení slávností presun na ubytovanie do Hradca Králové, individuálne večera v hotelovej reštaurácií, alebo okolí.

2. deň

Po raňajkách krátka prehliadka mesta, ktoré bolo vďaka rade monumentálnych stavieb v štýle secesie a funkcionalizmu prezývaný aj Salón republiky. Uvidíme hlavné dominanty ako Bielu vežu, monumentálnu budovu Múzea Východných Čiech, secesnú vodnú elektráreň na brehu Labe, ale aj barokové kostoly s priľahlými budovami. Po prehliadke sa už presúvame ďalej, kde nás čaká prvý dnešný „výtvor“ originálneho zakladateľa barokovej gotiky. V rokoch 1721 – 1723 realizoval Santini pre knieža Františka Ferdinanda Kinského rodinný zámok, pôvodne poňatý ako monumentálny lovecký pavilón - Zámok Karlova Koruna. Krátko po dokončení navštívil objekt cisár Karol VI., podľa ktorého bol následne nazvaný. Zámok nesie typické prvky Santiniho osobitosti a geniality, ktoré nám sprievodca pri prehliadke predstaví. Santini v okolí zámku naprojektoval aj barokovú záhradu, ktorá však bola neskôr zmenená a dnes nesie podobu krajinárskeho parku s francúzskou záhradou a oranžériou. Po prehliadke interiérov voľno na prechádzku v parku, alebo obed, či kávu v zámockej reštaurácií. Potom pokračujeme k ďalšiemu skvostu do perly barokovej gotiky – Ždáru nad Sázavou. Začneme návštevou neďalekého kostola sv. Jana Nepomuckého na Zelenej hore. Jedno z najnavštevovanejších pútnických miest minulosti bolo postavené na začiatku 20.rokov 18. stor. na pôdoryse v tvare päťcípej hviezdy. Táto skutočnosť má vychádzať z legendy podľa ktorej sa na mieste, kde Jan Nepomucký skonal objavila koruna z piatich hviezd. Tento symbol môžeme nájsť opakovane aj v ďalších prvkoch stavby. Celá konštrukcia kostola je vytvorená na základe detailného symbolizmu, ako matematického, tak ikonografického. Nepochybne ide o najosobitejšie Santiniho dielo a jeho jedinečný a originálny prístup k architektúre bol jednoznačne potvrdený aj zaradením tejto stavby do zoznamu Unesco. Pokračovať budeme do historického centra Žďáru nad Sázavou, ktoré sa nachádza v areáli bývalého cisterciáckeho kláštora, dnešného barokového zámku Dr. Radoslava Kinského. Aj tu stojí za barokovou prestavbou sám Santini. Prehliadka po centre mesta, individuálne voľno, v podvečerných hodinách odchod do Bratislavy. Príchod vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    15. 6. – 16. 6. 2019

Cena

    95€

Cena zahŕňa
  • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
    - 1x ubytovanie v 3*** hoteli s raňajkami
    - sprievodcu zájazdu
    - poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
  • - komplexné poistenie UNION - 4€, príplatok za jednolôžkovú izbu - 15€
    - vstupy celkom – dospelý cca 24€, seniori – cca 15€ (prehliadka Hospicu Kuks + vstup na barokové slávnosti, prehliadka Zámku Karlova koruna, skupinová prehliadka kostola sv. Jána Nepomuckého)

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK