Víkend na Balatone s kúpaním v jazere

s termálnou vodou a večerou v čárde

"miestny trh, jaskyňa s podzemným jazerom..."

Balaton, alebo „maďarské more“, najväčšie a najteplejšie jazero v strednej Európe (a jeho okolie) ponúka veľké množstvo zážitkov v každom ročnom období. Tento letný víkend nás čaká zaujímavý a pohodový koktejl obsahujúci prírodné krásy pod zemou i nad zemou, zrúcaninu s nádherným výhľadom, aj podzemnú jaskyňu, kde si poveslujeme na člnku, miestny trh plný gastronomických špecialít, zdravý relax v podobe kúpania sa v svetovom unikáte aj spoločnú večeru v autentickej čárde! Balaton je opäť v móde! A po ceste nás ešte čaká jedna z najvýznamnejších pamiatok Uhorska.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách. Prvou zastávkou našej cesty bude viac než 800 rokov starý románsky kostol zasvätený sv. Jakubovi. Niekdajší benediktínsky opátsky kostol a stredoveký kláštor patril medzi najvýznamnejšie pamiatky Uhorska a dodnes sa v tejto malej dedinke týči neporušene a predstavuje tak jednu z najkrajších ukážok románskej architektúry v celej strednej Európe. Vznešene pôsobí jak kamenný exteriér, tak bohato zdobený interiér. Viac sa už dozviete od sprievodcu na mieste. Pokračovať budeme k jazeru, do najväčšieho a najstaršieho mesta Balatonu - Keszthely. Mesto založené už v rímskom období, ktorého najatraktívnejšou pamiatkou je kaštieľ rodu Festeticsov stojí určite za návštevu. My si jeden z najväčších kaštieľov Maďarska pozrieme zvonku, z krásnej záhrady a anglického parku, ktoré ho obklopujú. Ďalej sa prejdeme dláždenou pešou ulicou centra mesta s množstvom pekných budov a múzeí až k mólu na brehu jazera, ktorý atmosférou pripomína trebárs aj prímorské letovisko. Tu bude nasledovať rozchod na individuálny obed v niektorom z okolitých bufetov, či reštaurácií, po ňom už odchod na ubytovanie do rezortu neďaleko. Poobede (podvečer) nás čaká oddych v Hévízi, kde sa nachádza najväčšie biologicky aktívne prírodné jazero s liečivou termálnou vodou na svete! Je obkolesené 50 ha lesom, ktorý zaručuje nezvyčajnú, jedinečnú mikroklímu. Teplota vody jazera je výsledkom zmiešania studených a teplých prameňov vyvierajúcich z hĺbky zeme a pohybuje sa okolo 33°C. Nakoľko podvodný prameň vyviera rýchlosťou 410l za sekundu voda v jazere je vždy čistá a čerstvá. Blahodarne pôsobí na pohybové ústrojenstvo, ale aj rôzne iné zápaly a bolesti. Jazero má tiež jedinečné rašelinové dno, ktorého bahno pôsobí liečivo nielen na kožu, ale aj celý organizmus. (Kto nemá o návštevu termálneho jazera záujem môže ostať v rezorte a využiť hotelový wellness zdarma. Po kúpaní spoločná večera v typickej maďarskej čárde, ktorú spláchneme vínom, pivom, alebo nealko nápojom podľa výberu.

2. deň

Dnešný deň začneme v mestečku Szigliget, ktoré je oázou pokoja. Čaká nás romantická prechádzka kľukatými, do kopca sa tiahnutými uličkami okolo zachovalých domčekov so slamenými, či trstinovými strechami. Nachádza sa tu zrúcanina hradu z 13. storočia, ktorá ponúka krásny výhľad do okolitej krajiny plnej viníc a na Balaton, no nájdeme tu aj napr. zrekonštruovanú barokovú kuchyňu, či rôzne dočasné výstavy. V čase obeda si spravíme prestávku na najstaršom miestnom trhu, ktorý odštartoval trhovú horúčku okolo Balatonu. Okrem autentickej atmosféry tu môžete len raz do týždňa nájsť domácich ponúkajúcich rôzne remeselné výrobky, keramiku, dečky, košíky, starožitnosti, syry, údeniny, korenia, vína, pálenky, med a množstvo iného lokálneho tovaru. Nájdeme tu aj stánky s jedlom a bufety. Pokračujeme do neďalekého kúpeľného mestečka Tapolca, ktoré v centre ukrýva skutočný prírodný unikát – jazernú jaskyňu. Návšteva jaskyne prospieva aj ľuďom s dýchacími ťažkosťami nakoľko je tu konštantná celoročná teplota 20°C a vysoká vlhkosť vzduchu. Termálna voda sa tu postarala o bohatú kvapľovú výzdobu i o podzemné jazero, po ktorom sa môžete previesť na loďke v dĺžke asi 300 m, kde je premenlivá hĺbka a kryštálovo čistá voda. Trasa jaskyne zahŕňa suchú časť, aj pešiu časť popri vode, jazdu na člne aj krasovú expozíciu, ktorá predstaví svet jaskýň v 10 miestnostiach. Po prehliadke ešte krátke individ. voľno v meste, návrat do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    29. – 30. jún 2019

Cena

    109€

Cena zahŕňa
 • - doprava pohodlným klimatizovaným autobusom
  - ubytovanie v 3* hoteli s bufetovými raňajkami a vstupom do bazénov a sauny
  - večera v typickej maďarskej čárde s vínom, pivom alebo nealkom podľa výberu
  - sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - cestovné poistenie UNION – 4€/pobyt, turistická taxa (povinné!) – cca 1,60€
  - príplatok za jednolôžkovú izbu
  - 3hodinový skupinový lístok do termálnych kúpeľov Hévíz (nad 20 os.) – 10€
  - vstup na zrúcaninu Szigliget – 3€, vstupné do románskeho kostolíka - 2€, senior – 1,50€
  - vstup do jazernej jaskyne Tapolca s plavbou na člne – dospelý 7,50€ senior – 6,50

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK