Bretónsko so štipkou Normandie, alebo

tajomné kúzlo francúzskeho severozápadu

„Mont Saint Michel, Saint – Malo, Quimper, Nantes...“

Stovky kilometrov fascinujúceho pobrežia s množstvom útesov a zálivov. Obrovské skaly z ružového granitu, romantické ostrovy, záhadné megality, ale aj územie s gotickými stavbami, starými pevnosťami a kamennými kostolmi...Dlhé piesočné pláže sa tu striedajú so skalnatými ostrohmi na ktorých trónia čarovné majáky. Toto je Bretónsko – najzápadnejší kút Francúzka, ktorého obyvatelia patria svojim keltským pôvodom bližšie ku Škótom či Írom, než k Francúzom. Ich územie z veľkej časti olizujú vlny Atlantiku ktorý ovplyvňuje počasie aj ráz krajiny. Počas našej cesty spoznáme hlavné mesto korzárov Saint Malo, Mys Fréhel – najpôsobivejší mys Bretónska, slávne menhíry, úžasné stredoveké mestečká, či pôsobivé prístavy. Ochutnáme slané maslo, z ktorého sa robia aj výborné karamelky, či palacinky z pohánkovej múky na sladko aj na slano, ktoré spláchneme dobrým bretónskym pivom. A propos nezabudnite si dať mušle, alebo iné dary mora a kto má odvahu, bretónske ustrice patria k najkvalitnejším na svete... Toto tajomné pobrežie francúzskeho severozápadu vás v spoločnosti skúsenej a vždy dobre naladenej sprievodkyne Klárky určite dostane.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1.deň

po večernom prílete do Paríža autobusový presun do hotela na ubytovanie.

2. deň

po raňajkách a autobusovom presune na hranicu Normandie s Bretónskom sa môžeme tešiť na ikonu francúzskeho severu. Magický ostrov s opátstvom, ktoré sa týči na vrchole 80-metrovej skaly, patrí medzi najväčšie turistické lákadlá krajiny. Návrat do stredoveku čaká všetkých, ktorí zdolajú hrádzu, čo je jediná možná cesta na tajuplný Mont Saint Michel. Kláštor tvorí komplex budov, z ktorých najstaršia je podzemná kaplnka Notre-Dame. Ostrov je miestom s najväčším rozdielom prílivu a odlivu v Európe, čím ponúka okrem historických skvostov aj neuveriteľné prírodné divadlo. Po príchode spoločná prehliadka, neskôr individuálne voľno v stredovekom mestečku. V podvečer presun do starého bretónskeho mestečka Dinan, ktorého úžasná citadela dominuje takmer nedotknutému trojkilometrovému pásu ochranných hradieb, za ktorými sa skrýva množstvo pestrofarebných dláždených uličiek, jedna krajšia ako druhá....Jedno z mála severofrancúzskych miest, ktoré uniklo počas vojny bombardovaniu, vďaka čomu sa jeho centrum od stredoveku takmer vôbec nezmenilo. Večerná prechádzka okúzľujúcim mestečkom, voľno na večeru, presun na ubytovanie.

3. deň

dopoludnia nás čaká bývalá rybárska dedinka Dinard, ktorá vďaka svojim kasínam, veľkým vilám a spoločenským akciám nie je typickým bretónskym prímorským mestečkom no skôr pripomína Azúrové pobrežie. Prechádzku mestečkom ukončíme v prístave, z ktorého sa trajektom prevezieme do mesta korzárov, ktorým je Saint – Malo. O kráľovi korzárov, či ich službách v mene kráľa sa dozviete viac počas spoločnej prechádzky so sprievodkyňou. Možnosť návštevy Domu korzárov – dnes múzeum, alebo korzárskej fregaty, kde nám priblížia podrobnosti o zaujímavom živote a statuse týchto pirátov 16.stor. Nakoľko mesto ponúka okrem iného aj dostatočné množstvo nádherných pláží, poobede dlhšie voľno na kúpanie sa v príjemnom mestečku. Pre záujemcov miestnej gastronómie ponúkame spoločný obed, kde nebudú chýbať tunajšie mušle a nezameniteľné bretónske palacinky. V poobedňajších hodinách presun trajektom späť do Dinardu, odkiaľ je to už len necelá hodinka na slávny mys Cap Frehel, známy svojou typickou okrovou, alebo ružovo sfarbenou žulou a nezameniteľným výhľadom, siahajúcim hlboko do Atlantiku. Na svete nájdeme len tri miesta, kde sa nachádza takýto typ pobrežia z ružového granitu – v Číne, na Korzike a v Bretónsku. V podvečerných hodinách presun na ubytovanie do vnútrozemia.

4. deň

po ceste do príjemného pobrežného mesta Roscoff, ktoré vyčnieva zo zálivu Morlaix nás čaká krátka fotozastávka v malom mestečku s nádherným gotickým kostolom, ktorý je s 80m vysokou vežou najvyšším kostolom Bretónska. Roscoff nás okrem príjemného prístavu a pláže privíta aj zachovalým centrom so stavbami zo 16.a17.stor., ktoré sú svedkami prosperujúceho obdobia mesta. Na výlet na neďaleký ostrov potrebujeme len krátky presun loďou. Okrem krásnych pláží a 44m vysokého majáku sa na ostrove nachádza zaujímavá botanická záhrada, kde uvidíte vyše 2000 druhov flóry zo všetkých kontinentov. Voľno na vychutnanie si ostrovnej atmosféry po svojom... Po návrate na pevninu sa presúvame autobusom do jedného z viacerých farských dvorov v okolí. Tento výsostne bretónsky architektonický komplex pozostáva z kostola kalvárie a kostnice a pochádza z 15.-17.stor. Spoznáme jedinečných kamenných svedkov bretónskeho neskorého stredoveku. Na záver dňa ešte príjemné mestečko Morlaix, Mesto je pôvodne starý riečny prístav v hlbokom údolí, nad ktorým sa akoby vznášala stavba mohutného železničného viaduktu. Takmer 60m vysoký a 156 rokov starý most je nielen historickou atrakciou, ale dodnes využívanou traťou medzi Parížom a Brestom. Spoločná prechádzka po mestečku, fotopauza pri viadukte. Ubytovanie ako predchádzajúci deň.

5. deň

Cestou na najzápadnejší kus Bretónska krátka zastávka v mestečku Landerneau, kde sa pokocháme Rohanovým mostom zastavaným domami zo 16.stor., na ktorom sa na rozdiel od Ponte Vecchio vo Florencii nachádzajú dodnes aj byty. Po krátkej ceste sa už ocitáme tvárou v tvár rozbúreným vlnám Atlantiku, ktorý neustále doráža na strmé skaliská. Zastavíme totiž na najmagickejšom mieste Bretónska, kde navštívime jeden z najslávnejších a najvydarenejších majákov, ktorý vyrástol uprostred ruín benediktínskeho kláštora. Po zdolaní 160 schodov sa na tomto „konci sveta“ ako ho domáci volajú môže každý na chvíľku zamyslieť. Najzápadnejšie položené väčšie mesto Bretónska je vojenský a námorný prístav Brest. Obedňajšiu prestávku si doprajeme práve tu. Pri potulkách mestom určite narazíme na pevnosť z 13.stor., ktorá je dnes domovom múzea námorníctva, námornícku základňu, či obchodný prístav. Poobedňajšou zastávkou bude typický rybársky prístav v Camaret–sur-Mer. Dnes je s množstvom galérií obľúbeným miestom umelcov. Z pamiatok tu nájdeme Vaubanovu Zlatú vežu (Unesco), kaplnku Panny Márie Roccamadourskej, či nevšedný cintorín lodí. Po ceste na ubytovanie zastávka v podnikovej predajni výborného bretónskeho piva.

6. deň

dopoludnia nás čaká Quimper, ktorý má podtitul „mesto umenia a dejín“. Nadchne milovníkov pamiatok, hlavne vďaka nádhernej katedrále Saint Corentin, ktorá je jednou z 3 najstarších gotických katedrál v Bretónsku, ale aj bohato zdobenými palácmi, hrázdenými domami, či slávnou manufaktúrou a múzeom na výrobu ručnej keramiky typu fajáns. Pokračujeme do Concarneau, mesta, ktorého historickú časť významne ovplyvnil vojenský architekt 17.stor. pán Vauban, s menom a stavbami ktorého sa budeme v Bretónsku stretávať častejšie. Po čarovnom výhľade z hradieb voľno v centre s malými obchodíkmi a reštauráciami. Nakoľko mesto je známe aj výbornými plážami, v prípade priaznivého počasia voľno na kúpanie. Poobede presun do Pont Aven, mesta, ktoré natoľko očarilo maliara Paula Gauguina, že tu založil svoju známu maliarsku školu. Podvečernú prechádzku už budeme absolvovať v Locronan, ktorý je považovaný za jednu z najkrajších dedín krajiny. Je domovom legendy o sv. Rohanovi a známym pútnickým miestom. Mesto má zachované krásne renesančné jadro, preto často slúži na filmovanie zo stredoveku. Ubytovanie ako predchádzajúci deň.

7. deň

začneme návštevou Carnacu, ktorý je skutočnou Mekkou megalitickej architektúry. Nachádza sa tu najväčšia koncentrácia tohto druhu pamiatok na svete. Ďalšie miesto bude okrem kúpania našou gastronomickou zastávkou. Návšteva sardinkárne, či výrobňa slaných karameliek? Čomu dáte prednosť, alebo zvládnete obidve? Presun do Vannes, kde okrem historickej časti navštívime opevnenie, v priekopách ktorého sa nachádzajú príjemné francúzske záhrady. Stredoveké centrum sa rozprestiera okolo baziliky sv. Petra, ktorá je s dĺžkou 110m najväčšou katedrálou Bretónska. Prehliadka historického centra s individuálnym voľnom. Večer presun na ubytovanie do okolia Nantes.

8. deň

v deň odchodu strávime ešte celé dopoludnie v meste Nantes – najväčšom meste Bretónska. Jeho zlatý vek sa písal v 17.stor. Patril vtedy k najväčším obchodným prístavom, do ktorého lode privážali hlavne cukor, rum a bohužiaľ aj otrokov. V historickej časti sa nachádza množstvo vzácnych architektonických pamiatok, za návštevu stojí najmä gotická katedrála sv. Petra a Pavla z 15. storočia s náhrobkami bretónskych panovníkov a renesančný opevnený hrad bretónskych vojvodov a neskôr francúzskych kráľov. Slávnym rodákom mesta je Jules Verne, ktorý tu má aj múzeum. Turistickým magnetom je aj výstava podivuhodne vyzerajúcich strojov, zostavená podľa plánov da Vinciho a Verna, nachádzajúca sa v bývalej lodenici. V čase obeda nás čaká niekoľko hodinový presun na parížske letisko, odkiaľ odlietame vo večerných hodinách. Prílet do Bratislavy neskoro večer.

 

Rezervácia
 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie


Termín

    2.7. – 9.7. 2019 ( 8 dni / 7 noci )

Cena

    869€ EUR cena zájazdu + 200 EUR (letiskové poplatky + batožina do podpalubia) = 1069 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená (letiskové poplatky sa môžu v čase konania zájazdu líšiť od kalkulovaných v čase zverejnenia zájazdu).

Cena zahŕňa
 • - leteckú prepravu na trase Bratislava – Paríž – Bratislava s batožinou do podpalubia
  - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom počas celej doby zájazdu
  - 7 x ubytovanie v 3*hoteloch s raňajkami
  - poistenie voči insolventnosti
  - skúsená aj francúzsky hovoriaca sprievodkyňa Klárka
  - poistenie voči insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu –210€ na 7 noci
  - komplexné cestovné poistenie UNION 16€ (2€/deň) - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.
  - vstupy do pamiatok podľa výberu – cca 30€(Mont S.Michel, maják Sant Mathieu +múzeum, vstup do sardinkárne...)
 • Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 15 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK