Štramberk, Pustevny, Rožnov pod Radhoštěm,

Jurkovičova rozhľadňa, kozia farma...

"Zážitkový víkend v Beskydách"

Tento júlový víkend vás pozývame do krásnej prírody najväčšej chránenej krajinnej oblasti Čiech – do Beskýd. Pripravili sme pre vás kombináciu ľahkej turistiky s nádhernými výhľadmi, obdivovanie čarovnej ľudovej architektúry, návštevu najstaršieho skanzenu v strednej Európe, ktorá bude dejiskom zaujímavej akcie, nezabudnuteľnú prehliadku „Moravského Betlehema“ aj kozej farmy. Príďte si oddýchnuť a načerpať energiu do nádherného prostredia!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Po rannom odchode z Bratislavy sa vydáme na Moravu do oblasti Beskýd a Valašska, kde sa budeme pohybovať celý víkend. Našim dnešným cieľom bude mestečko Rožnov pod Radhoštěm. Ako prvý tu navštívime slávny skanzen v Rožnove - najstaršie múzeum svojho druhu v strednej Európe, ktoré bolo založené ešte v roku 1925. Najnavštevovanejšou časťou skanzenu je areál Dreveného mestečka, ktoré je ukážkou každodenného života obyvateľov malého mesta v období od polovice 19. storočia po prvú štvrtinu storočia dvadsiateho. V areáli sa nachádza aj ojedinelá expozícia poštového úradu, ktorá ponúka atmosféru z doby cisára Františka Jozefa I, no na druhej strane poskytuje návštevníkom stále poštové služby. Na svoje si prídu aj zberatelia – pošta ponúka aj bohatý spomienkový sortiment. V objekte Panskej sýpky sa zas nachádza stála expozícia „Ako stavali naši predkovia“, ktorá prináša pohľad na remeselný dôvtip a um, ktorý naši predkovia uplatňovali pri stavbe domov a hospodárskych objektov. Dnes sa v skanzene koná obľúbená akcia „Pekárska sobota“, oslava pekárskeho cechu spojená so súťažami o najlepšie chleby a rožky, ochutnávkami pečiva a stánky s najrôznejšími pečivovými výrobkami. Celý skanzen prevonia vôňa čerstvo upečeného chleba a vy môžete byť pri tom ! Po individuálnom voľne si pozrieme aj neďalekú Jurkovičovu rozhľadňu. Tento architekt zanechal v Beskydách aj ďalšie stopy svojej tvorby, s ktorými sa stretneme nasledujúci deň. Možnosť návštevy zvnútra. Ďalším bodom nášho programu bude prehliadka ekologickej kozej farmy. Spoznáme tu kolobeh života biofarmy, pozrieme sa do stajní, uvidíme manipuláciu so zvieratami, dojenie, dozvieme sa viac o kozom mlieku, výrobkoch a miestne syry aj samozrejme ochutnáme. V obchodíku si na záver môžete nakúpiť nielen miestne výrobky z farmy, ale aj produkty drobných remeselníkov z celého Valašska. V podvečerných hodinách príchod do hotela v Rožnove v krásnom prostredí uprostred lesoparku. Pred večerou možnosť využiť hotelový bazén (vonkajší aj vnútorný), prípadne niektorú zo služieb hotelového športoviska – stolný tenis, tenis, volejbal, minigolf, alebo bowling. Večera v hoteli.


2. deň

Dnešné dopoludnie je už na programe neďaleký Štramberk, kde absolvujeme prehliadku s miestnym sprievodcom. Dozvieme sa to najzaujímavejšie z histórie mesta aj to, prečo sa nazýva Moravský Betlehem. Neminieme dominantu Štramberku – zrúcaninu hradu Strallenberg, ktorý sa týči vysoko nad mestom a užijeme si jedinečné výhľady z jeho valcovitej veže zvanej Trúba. Spoznáme tajomstvo starobylých zákutí lemovaných zrubovými chalupami a dozvieme sa aj o energetickom mieste v meste. Samozrejme pri návšteve nemôžeme vynechať ochutnávku miestnej špeciality – medových štramberských uší! Dozvieme sa tiež niečo viac o ich pečení a zoznámime sa aj miestnou tradíciou pivovarníctva. Naozaj, je sa na čo tešiť! Po prehliadke individuálne voľno na obed na malebnom malom námestí, ktoré lemujú reštaurácie a podniky s terasami. Poobede pokračujeme do najobľúbenejšieho strediska celých Beskýd na Pustevny (národná kultúrna pamiatka). Na vrchol (1018 m n.m.) sa dostaneme pohodlnou jazdou prvou sedačkovou lanovkou v Európe. Tu nás už privíta malebná horská chalupa Maměnka a bohužiaľ po požiari zničený Libušín – opäť Jurkovičove diela v štýle ľudovej architektúry Valašska a Kysúc a novo zrekonštruovaná panoramatická reštaurácia, či iné gastro zariadenia. Odtiaľ sa nie príliš náročnou túrou vydáme na povesťami opradenú bájnu horu Radhošť. V polke cesty prestávka pri jednom zo symbolov Radhošte, soche slovanského pohanského boha slnka Radegasta. Pre tých, ktorí už pokračovať nechcú sa tu cesta končí, môžu sa občerstviť v bufete, či vrátiť na Pustevny. Pre tých aktívnejších cesta pokračuje až k vrcholu, kde okrem krásnych výhľadov nájdeme aj kaplnku zasvätenú Cyrilovi a Metodovi, ako aj ich súsošie. Viac vám o legende spojenej s vierozvestcami porozpráva sprievodca na mieste. Popoludní odchod do Bratislavy, príchod vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    13. – 14. 7. 2019

Cena

    95€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodca zájazdu
  - ubytovanie v 3***hoteli s polpenziou
Cena nezahŕňa
 • - komplexné cestovné poistenie Union - 4€/pobyt, - príplatok za jednolôžkovú izbu - 7€
  - komentovaná prehliadka Štramberku (vstup na Trúbu a ochutnávka štramberských uší v cene) – 230Kč, lístok na lanovku na Pustevny – 180Kč
  - vstup do skanzenu Rožnov pod Radhoštěm – dospelý 120Kč, senior 100Kč
  - vstup na Jurkovičovu rozhľadňu – dospelý 40Kč, senior 20Kč
  - exkurzia na kozej farme s ochutnávkou – 75Kč

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK