Kráľovské mestá na východnom Slovensku, alebo

tam „kde nič nie je“

"Levoča, Spišský a Ľubovniansky hrad, Bardejov..."

Severovýchodné Slovensko - kraj zaujímavý prírodnými krásami, ale aj bohatstvom kultúrnych pamiatok, svojráznym ľudovým umením, architektúrou a zvykmi, vás v najkrajšom období roka očakáva v plnej kráse! Počas 4 dní vám ukážeme najzaujímavejšie perly Spiša a Šariša uznávané v európskom aj v svetovom meradle. Čaká nás štvorica kráľovských miest – Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok a Levoča, ale aj Spišský hrad a jeho okolie. Väčšina z našich cieľov má nezastupiteľné miesto v svetovom kultúrnom dedičstve Unesco a vy sa na tomto zájazde presvedčíte, že právom...

RÁMCOVÝ PROGRAM

1. deň

Odchod z Bratislavy v skorých ranných hodinách, cesta na východ s povinnými prestávkami. V obedňajších hodinách príchod na Spiš, kde začneme naše poznávanie v „slovenskom Vatikáne“ – Spišskej Kapitule, z ktorej bol oddávna organizovaný cirkevný život nielen na Spiši. Najvýznamnejšou dominantou tu je neskororománska katedrála sv. Martina z pol. 13.stor. s mimoriadne cenným interiérom, ktorý tvoria gotické oltáre, sochy, kalichy, či fresky, ale aj najstaršia románska plastika na Slovensku. Prehliadka so sprievodcom. Pokračujeme v Žehre prehliadkou kostola z 13.storočia s obzvlášť cennými gotickými freskami, ktorý je rovnako ako Kapitula súčasťou Unesca. Nasledovať bude spoločná obedňajšia prestávka. Popoludní je už na programe jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy - Spišský hrad. Hrad, ktorý vlastnili samé mocné rody ako Zápoľskí, Turzovci, či Csákyovci je jedinečnou ukážkou vývoja architektúry od 12. po 18. storočie a právom sa aj so svojim prekrásnym okolím môže pýšiť zápisom v UNESCO. Po prehliadke ešte individuálne voľno na výhľady a fotografovanie (v lete tu bývajú aj rôzne predstavenia sokoliarov a iné). Popoludní sa presunieme do Spišskej Novej Vsi, ubytovanie v centre mesta. Po ubytovaní bude nasledovať individuálne voľno, nakoľko sa tu tento deň konajú Dni mesta a Trh ľudových remesiel s množstvom stánkov a bohatým kultúrnym programom. Večera a návrat do hotela individuálne.

2. deň

Ráno sa vydáme na cestu ešte viac východnejšie k prvému slobodnému kráľovskému mestu na našej ceste. Ešte predtým sa však zastavíme v metropole Šariša a zároveň treťom najväčšom meste SR – Prešove. Pri spoločnej prehliadke môžeme obdivovať honosné a starobylé mestské domy tvoriace historické jadro mesta, jeho dominantu Konkatedrálu sv. Mikuláša, radnicu, či vedľa stojacu väznicu (ktorej príbeh si povieme na mieste) a ďalšie pamiatky. Po prehliadke nás už čaká Bardejov. Mesto, ktoré prežívalo svoj vrchol slávy v 14. a 15. stor. má na obdiv mnoho svetských aj cirkevných stavieb, ktoré aj dnes vtláčajú mestu stredoveký charakter. Z mnohých nemých svedkov potvrdzujúcich „zlatý vek“ Bardejova, rozhodne upúta chrám sv. Egídia s 11 krídlovými oltármi a tabuľovými maľbami, ktorý patrí k európskym unikátom. K Bardejovu patria neodmysliteľne aj kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty a chýr o nich sa dostal ďaleko za hranice Európy. Prechádzka po kúpeľnom parku, po ktorom sa kedysi premávali aj cisár Jozef II., ruský cár Alexander I., poľská kráľovná M. K. Sobieska, či Sissi, ktorej socha sa tu dodnes vyníma. V areáli nájdeme expozíciu Bardejovské kúpele – oáza zdravia a pokoja s lekárskou expozíciou, zariadenú izbu, kde bývala počas svojho pobytu Sissi, či najstarší skanzen svojho druhu a samozrejmosťou je liečivý prameň, z ktorého sa môžete napiť. Individuálne voľno na niektorú z atrakcii, prípade posedenie v kaviarni. Presun do centra mesta, prehliadka centra. V čase našej návštevy sa tu bude konať chýrny jarmok, ktorý bude mať tento rok svoj 668. historický ročník. Hlavné námestie a priľahlé uličky zaplnia stovky trhovníkov ponúkajúcich najrôznejší tovar, občerstvenie, typické gurmánske špeciality, či iné jarmočné atrakcie. Nebude chýbať ani predstavenie tradičných remesiel s ukážkami tvorby a výroby v atraktívnej Uličke remesiel a bohatý sprievodný program zahŕňajúci spev, tanec, divadlo, hovorené slovo, folklór, šerm a iné. Vo večerných hodinách cesta späť do hotela.

3. deň

Dnes sú na programe ďalšie dve kráľovské mestá. Začneme návštevou Kežmarku, ktorý dostal práva od uhorského kráľa Béla IV v roku 1269. Vyše 7 storočí existencie Kežmarku poznačilo aj jeho architektúru, ktorá počnúc románskym slohom obsahuje každý stavebný štýl. Pri prehliadke mesta určite neprehliadneme neskorogotickú baziliku sv. Kríža, ktorá patrí medzi najväčšie na Spiši, či pred ňou stojacu renesančnú zvonicu, ktorá je najstaršou na Slovensku. Za zmienku rozhodne stojí aj evanjelické lýceum z druhej polovice 18. stor., jedno z najstarších na Slovensku, kde študovali osobnosti ako Samo Chalupka, Janko Kráľ, Jonáš Záborský, či Hviezdoslav, budova Reduty, či radnica z pol. 15. stor. Nachádza sa tu aj jeden zo súboru drevených chrámov Karpát zapísaných na zozname UNESCO - drevený kostol zo začiatku 18. storočia postavený v slohu ľudového baroka, o ktorom si viac povieme pri prehliadke jeho interiéru. Krátke voľno na kávičku a potom už pokračujeme ďalej do Starej Ľubovne. Ľubovniansky hrad nechal na prelome 13. a 14. stor. postaviť uhorský kráľ Ondrej III. Na zač. 15. stor. zálohoval uhorský kráľ Žigmund Luxemburský poľskému kráľovi časť Spiša a hrad sa stáva na vyše 300 rokov sídlom Poliakov, ktorí tu mali istú dobu ukryté aj poľské korunovačné klenoty. Najslávnejším väzňom hradu je Móric Beňovský, ktorého tu väznili z dôvodu organizovania vojenských jednotiek proti poľskému kráľovi. Prijemným spestrením našej prehliadky bude aj vystúpenie sokoliarov a tiež novootvorená expozícia „Ako sa staval hrad“, kde nám to ukáže napr. aj moderný 3D hologram. Po prehliadke návšteva pod hradom ležiaceho ľubovnianskeho skanzenu s ukážkami ľudovej architektúry Spiša a Šariša. Expozícia približuje život v tejto oblasti na začiatku 20. stor. Jeho dominantou je zrubový gréckokatolícky kostolík východného obradu z roku 1833 zasvätený sv. Michalovi archanjelovi, ktorým nás prevedie sprievodca. Individuálne voľno v skanzene aj čas na obed v hostinci na hrade, či pod ním. Popoludní pokračujeme v neďalekom Nestville parku expozíciou, ktorá nás láka objaviť dávnu históriu regiónu v expozícii ľudových remesiel a liehovarníctva. Na záver prehliadky skvostné dielo miestnych rezbárov – najväčší rezbársky obraz v Európe a ochutnávka prvej slovenskej whisky! Večer príchod do hotela, večera individuálne v meste alebo hoteli.

4. deň

Po raňajkách odchod do históriou dýchajúcej Levoče. Námestie Majstra Pavla tvorí takmer 60 zachovaných meštianskych domov pochádzajúcich zo 14. a 15. storočia, ktoré svedčia o bohatstve tohto mesta v stredoveku, najväčším lákadlom je však chrám sv. Jakuba patriaci vyše 700 rokov k najväčším gotickým kostolom široko – ďaleko. Chrám stráži hodnotné diela známeho stredovekého rezbára Majstra Pavla z Levoče, z ktorých najobdivovanejší je hlavný oltár, ktorý je aj najvyšším gotickým oltárom na svete. Cestou domov si ešte odskočíme do susedného štátu, kde navštívime hlavné zimné mesto Poľska, ako Poliaci Zakopané radi označujú. Zakopané má medzi turistickými destináciami v Poľsku absolútne dominantné postavenie. Toto horské stredisko je plné návštevníkov aj v mimosezónnych termínoch, nakoľko ponuka služieb a zábavy je tu takmer nekonečná, poloha mesta vzhľadom na Tatry ideálna a turistické tradície sú tam stále živé. Obľúbenosť Zakopaného má základy ešte v 19. stor. – už vtedy sa v drevených kaviarničkách schádzala poľská intelektuálna a umelecká elita. Takmer celý cestovný ruch sa koncentruje na slávnu kilometer dlhú ulicu Krupówki a jej okolie. Na „krupovkách“ nájde turista všetko od typických poľských kaviarničiek s vyše 100 ročnou tradíciou s originálnymi poľskými špecialitami, cez obchodíky s tradičnou ponukou výrobkov z kože, vlny či dreva až po butiky svetoznámych značiek. Okrem prechádzky po meste nás tu čaká ešte jedna atrakcia – Múzeum oštiepka, kde sa dozvieme všetko o tomto výnimočnom tatranskom údenom syre, pozrieme si naživo proces jeho výroby a časť z neho si aj vyskúšate. V miestnom obchodíku si potom môžete kvalitné certifikované syry aj nakúpiť domov. Popoludní cesta späť do Bratislavy, príchod vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 


 

 


Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie


Termín

    24. – 27. 8. 2019

Cena

    199€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným autobusom s klimatizáciou
  - sprievodca zájazdu ,poistenie proti insolventnosti
  - 3 x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami
  - 1x 2-chodový obed (1.deň)
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 10€/noc, miestny poplatok (povinné!) – 0,60€/noc
  - príplatok za polpenziu – 7,50€/večera (min. počet záujemcov 25)
  - skupinová prehliadka Spišskej Kapituly – 1,50€, prehliadka kostola v Žehre - 2€
  - prehliadka Spišského hradu – dospelý 8€, senior 6€
  - fakultatívne vstupy v Bardejovských kúpeľoch (skanzen, expozícia) – á 2€
  - Bazilika svätého Egídia – dospelý 1,50€, senior 1€
  - vstup do dreveného artikulárneho kostola v Kežmarku – dospelý 3€, senior 2€
  - prehliadka hradu a skanzenu v Starej Ľubovni – dospelý 6€, senior 4,50€
  - prehliadka Nestville parku s ochutnávkou whisky – dospelý 6€, senior 5€
  - Kostol sv. Jakuba v Levoči - 3€, exkurzia v Múzeu oštiepka – 25PLN (cca 6€)

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK