Západočeský kúpeľný trojuholník

a Valdštejnské slávnosti v Chebe

" Karlovy Vary, Mariánske a Františkovy Lázně "

Najzápadnejší región Českej republiky je po stáročia známy po celom svete najmä vďaka svojim kúpeľným mestám, ktoré mu priniesli slávu, peniaze a množstvo turistov. Najvýznamnejším z miest sú Karlovy Vary – perla českého kúpeľníctva, najmladšie Mariánske Lázně, ale aj menšie Františkovy Lázně. Okrem kúpeľného prostredia kolonád, parkov a prameňov, je však tento kraj bohatý aj na históriu a pamiatky. Koncom augusta nás čaká aj návšteva zámku, ktorá ukrýva (po korunovačných klenotoch) druhú najcennejšiu zlatnícku pamiatku Čiech, či mohutný stredoveký hrad týčiaci sa na skale... Neminieme ani mesto Cheb, kde sa v čase našej návštevy budú konať historické slávnosti na počesť Albrechta z Valdštejna s bohatým programom. Zažite s nami trochu zaujímavej histórie, bohatej minulosti, ale aj nostalgické spomienky na slávu západočeských perál kúpeľníctva!

RÁMCOVÝ PROGRAM

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách. Cesta s povinnými prestávkami do Západných Čiech. Prvou väčšou zastávkou našej cesty bude jeden z najzachovanejších českých hradov, ktorý sa môže pýšiť unikátnou pamiatkou európskeho významu. Čaká nás stredoveký hrad a barokový zámok Bečov, stojaci uprostred údolia nad riekou Teplá. Na objav najcennejšieho exponátu sa tu čakalo až do roku 1985, kedy bol pod podlahou tunajšej kaplnky nájdený relikviár svätého Maura, po korunovačných klenotoch druhá najcennejšia zlatnícka pamiatka Čiech. Románska schránka zo začiatku 13.stor. patrí svojím skvelým umeleckoremeselným spracovaním k svetovým unikátom. Na Bečov ho doviezol v 19. stor. vojvoda Beaufort-Spontin. Pamiatke je venovaný samostatný prehliadkový okruh, ktorého vyvrcholením je prehliadka vzácneho originálu v trezorovej miestnosti. Po prehliadke presun do nášho prvého kúpeľného mesta z trojuholníka – privítajú nás Mariánske Lázně zasadené v nádhernej prírode s vyše 40 prameňmi vyvierajúcimi priamo v meste. Výstavné kúpeľné domy, niekoľko kolonád na čele s liatinovou novobarokovou kolonádou z konca 19. storočia, divadlo, mestské múzeum, pamätníky a pomníky, anglikánsky kostol, či spievajúca fontána - to všetko tu nájdeme. Spoločná prehliadka mesta, individuálne voľno na kávu a vychutnanie si atmosféry, večer presun do miesta nášho ubytovania na okraj Františkových lázní.

2. deň

Po raňajkách si doprajeme chvíľu relaxu, možnosť využitia hotelového bazéna, vyhliadkovej hotelovej kaviarne, alebo prechádzka po parku obklopujúcom hotel s vyhliadkovou vežou a malou zoo. Dopoludnia presun do centra mesta, ktoré dostalo meno podľa svojho zakladateľa Františka I. V rámci prechádzky určite neobídeme sochu malého chlapca s rybou, ktorá je symbolom mesta, či Františkov prameň, ktorý je najstarším miestnym prameňom, známym už od stredoveku. Prameň je zakrytý klasicistickými dórskymi stĺpmi, ktoré sa zachovali v pôvodnej podobe od r. 1832 a takisto patrí medzi symboly mesta. Tesne vedľa leží ďalšie západočeské mestečko, ktoré by bola škoda minúť – romantický Cheb, kam sa presunieme po obedňajšej pauze. Medzi významné pamiatky mesta sa radí chebský hrad vystavaný v románskom slohu cisárom Barbarossom v 12.stor., či gotický kostol sv. Mikuláša a Alžbety s nástennými maľbami od majstra Lucasa z Norimbergu z r 1476. Najznámejšou historickou pamiatkou mesta je Špalíček, malebná skupina 11 stredovekých kupeckých domov na námestí, ktoré tu vyrastali od 13.stor. Podľa najstaršieho zobrazenia z r. 1472 je pôdorys týchto domov v podstate zachovaný do dnešných čias. Dnes sa na hlavnom námestí konajú Valdštejnské slávnosti, venované Albrechtovi z Valdštejna, ktorého meno dodnes vyvoláva ohnivé debaty nie len medzi historikmi. Celý príbeh prečo a aká je jeho spojitosť s mestečkom Cheb sa už dozviete od sprievodcu na zájazde . Historické slávnosti oficiálne otvorí príchod Albrechta a jeho družiny, počas popoludnia uvidíte rôzne dobové hudby, tance, rytiersky turnaj na koňoch a chýbať nebude ani dobový jarmok a trh s prevahou tradičných remesiel. V čase voľna môžete individuálne navštíviť aj interiér hradu. Večer odchod do hotela.

3. deň

Po raňajkách bude našim dopoludňajším cieľom historický hrad Loket, ktorého počiatky siahajú až do 13.stor., kedy bol strategickým bodom pri mnohých jednaniach a bojoch. Loket bol obľúbeným miestom Karla IV., či jeho syna Václava IV, rád sa tu vracal aj básnik J.W. Goethe. Opevnené mesto s hradom mnohí nazývali „kľúčom ku kráľovstvu českému“. Dnes ponúka rôzne expozície, okrem iného aj výstavu porcelánu, či útrpného práva, kde si prídu na svoje priaznivci tajomných príbehov a záhad. Po prehliadke presun do neďalekých Karlových Varov – najznámejších kúpeľov v Čechách, ktoré sa tešili priazni šľachtických rodov a bohatých mešťanov už v 16.storočí. Svoje zlaté časy však mesto zažívalo v 18. a 19.storočí. K medzinárodnej sláve kúpeľného mesta prispeli okrem kúpeľov aj medzinárodný filmový festival, likér Becherovka, čí výrobky známych sklární Moser. Počas prehliadky môžeme okrem historických kolonád obdivovať aj pravoslávny kostol sv. Petra a Pavla z r. 1898, či krásny rímskokatolický chrám sv. Márie Magdalény, ktorý patrí k najvýznamnejším barokovým pamiatkam nielen v meste, ale aj v celej republike. Po prehliadke individuálne voľno na obed, vychutnanie kúpeľnej atmosféry, či nákup svetoznámych oplátok. Po obedňajšej pauze je na programe lákavá expozícia, venovaná viac ako 2 storočia starej Becherovke, najslávnejšiemu českému bylinnému likéru, kde sa dozvieme niečo o histórii, výrobe, či skladovaní tohto obľúbeného nápoja. Prehliadku nepochybne spríjemní degustácia 4 druhov obľúbeného likéru. Po prehliadke odchod späť na Slovensko, príchod vo večerných hodinách.

 

 

Rezervácia

 


 

 


Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tuNajdôležitejšie informácie


Termín

    29. – 31. august 2019

Cena

    179€

Cena zahŕňa
 • - doprava pohodlným klimatizovaným autobusom
  - 2x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami a vstupom do bazéna
  - sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - cestovné poistenie UNION – 6€/pobyt
  - turistická taxa (povinné!) – cca 1,70€/pobyt
  - príplatok za jednolôžkovú izbu - 36€/pobyt
  - bufetová večera v hoteli (fakultatívne!) - 20€/pobyt
  - prehliadka hradu Loket – dospelý 130Kč, senior 105Kč
  - múzeum Becherovky s ochutnávkou – 180Kč
  - prehliadka zámku Bečov nad Teplou – dospelý 150Kč, senior 110Kč

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK