Plaza Mayor, Kráľovský palác, Retiro park,

La Gran Via, San Juan de los Reyes, Alcázar...

"Madrid – srdce Španielska a historické Toledo"

Každé hlavné mesto má svoju dominantu, pod ktorou si ho dokážeme predstaviť. Madrid je však iný, nemá Eiffelovku, Koloseum, či Sagradu Famíliu, no iným mestám môže smelo konkurovať celým množstvom skvostných pamiatok. Je to okúzľujúce pulzujúce veľkomesto s prekrásnou architektúrou, úchvatnými múzeami a galériami s jednými z najbohatších zbierok na svete, nádhernými parkami a bujarým nočným životom. Napriek tomu, že nepatrí medzi najnavštevovanejšie miesta krajiny, má každému čo ponúknuť, či už ste milovník kultúry, umenia, športu, prírody, dobrého jedla, alebo módy. Okrem samotnej metropoly navštívime aj (len na skok vzdialené) Toledo – dvetisícročné mesto a fascinujúcu križovatku troch kultúr, ktorá vás zaručene presvedčí o tom, že je na zozname svetového kultúrneho dedičstva právom.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Ranný let z Bratislavy do Madridu pravidelnou linkou. V čase obeda príchod do „srdca Španielska“, autobusový transfer do hotela. Po odložení batožiny začneme rovno s prehliadkou tých najdôležitejších miest s lokálnym sprievodcom. Hlavné námestie Plaza Mayor, ktoré patrí vďaka okolitým kolonádam a pekným fasádam domov k najkrajším námestiam Španielska, bolo v minulosti hlavným mestským trhom, dejiskom býčích zápasov, popráv kacírov, a mnohých veľkých udalostí z dejín krajiny. Námestie námestí, centrum života Habsburgovcov, ktorí tu vládli v 16.-17. stor. je však skôr turistickým centrom, námestím, kde pulzuje ozajstný život Madridu je Puerta de Sol. Na Slnečnom námestí stála v minulosti jedna z prístupových brán do mesta a dnes tu pri nultom kilometri začínajú všetky španielske cesty. Stojí tu aj symbol Madridu – medveď opierajúci sa o strom madroňo. Pôvabné Plaza de Oriente vyniká svojimi historickými záhradami s množstvom sôch, medzi ktorými sa vyníma jazdecká socha Filipa IV zo 17. stor. Tu sa nám naskytne pôsobivý pohľad na snáď najväčšie lákadlo Madridu – Kráľovský palác. Oficiálne sídlo španielskeho kráľa je svojou rozlohou považované za najväčší kráľovský palác západnej Európy, má až 2800 izieb! Veľkolepo pôsobí už aj exteriér, no až prechádzka interiérom odhalí jeho umelecké a historické klenoty. Uvidíme bohato vyzdobené komnaty, kde kedysi hodovali, vládli a užívali si predkovia dnešnej kráľovskej rodiny, dedičstvo maliarov ako El Greco, Velázquez, Goya, Rubens, alebo Carravaggio, hodnotné zbierky tapisérií, porcelánu, atď. Prehliadka so sprievodcom. Neminieme ani vedľa stojacu katedrálu La Almudenu, so soškou patrónky mesta. Z ďalších mnohých námestí spomenieme ešte aspoň Španielske námestie s pamätníkom na počesť Cervantesa a jeho najznámejších literárnych postáv Don Quijota a Sancha Panzu. Do námestia ústí aj jedna z najhlavnejších ulíc, dopravná tepna a zároveň najmodernejšia časť mesta, La Gran Via, plná slávnych budov, obchodov, módnych značiek, luxusných hotelov, vychýrených reštaurácií, kín, či divadiel. Ako z iného sveta pôsobí v Madride Egyptský chrám, ktorý mestu oficiálne daroval Egypt ako vďaku za pomoc pri záchrane chrámov v Núbií. Madridčania sú ľudia veľmi spoločenskí a žijú najmä v noci, preto si určite nenechajte ujsť atmosféru mesta po zotmení a skočte na „drink“ trebárs do baru, kde svojho času relaxoval aj Ernest Hemingway.

2. deň

Po raňajkách pokračujeme v spoznávaní Madridu s miestami, ktoré sme predchádzajúci deň nestihli. Dopoludnia navštívime aj jeden z mnohých mestských parkov a to ten najznámejší, najobľúbenejší a najväčší, ktorý prezývajú „zelené pľúca Madridu“- Retiro park. Pri vstupe doň si vychutnáme pohľad na pôsobivú bránu, ktorá je jedným zo symbolov mesta. Park o rozlohe 118 hektárov tvoria prekrásne záhrady, ktorých pôvod siaha do obdobia panovania Filipa IV, kedy bola táto časť územia vymedzená len pre kráľovskú rodinu. Okrem oddychu v tieni hustých stromov ponúka park mnoho čarovných zákutí, kde nájdeme múzeá, fontány, paláce, divadlá, jazero, alebo aj sochu o ktorej sa traduje, že je jedinou na svete, ktorá je zasvätená diablovi. V čase obeda sa zastavíme na slávnom trhu San Miguel, v gastronomickom raji, kde si príde na svoje naozaj každý. Desiatky stánkov ponúkajú vyberané suroviny a rôznorodé pochúťky ako ryby, morské plody, šunky, syry, tradičné tapas, ovocie, či víno. Miesto je magické už len samotnou atmosférou a vychutnáte si už len samotný pohľad. Len pár metrov odtiaľ sa nachádza najstaršia čokoládovňa s najpreslávenejším churros v meste (odporúčame ako dezert!). Popoludní bude priestor na individuálne voľno, v rámci ktorého môžete navštíviť napríklad aj niektoré z mnohých mestských múzeí, ktorým kraľuje svetoznáme El Prado. Jeho unikátne zbierky európskych veľmajstrov 16. – 19. stor. ho zaraďujú k najvýznamnejším galériám na svete. K najväčším skvostom patria hodnotné diela od Boscha, Velázqueza, Goyu, Rafaela, Tizina, Rubensa, či smutne slávny obraz Guernica od Pabla Picassa. Pre každého milovníka umenia je návšteva El Prada „povinná jazda“. Pokiaľ patríte k milovníkom športu nenechajte si ujsť prehliadku domovského štadiónu jedného z najvýznamnejších a najlepších futbalových klubov sveta. Počas prehliadky možno obdivovať množstvo klubových trofejí, šatňu, luxusnú striedačku aj panoramatický pohľad na celý štadión. Aktivít na trávenie voľného času je tu naozaj mnoho, či si už vyberiete návštevu niektorého z množstva múzeí, trhov, alebo si len budete vychutnávať atmosféru mesta umelcov. Poloha hotela v blízkosti centra mesta vám večer zaručí pohodlný návrat na ubytovanie.

3. deň

Nás čaká celodenný výlet do jedného z najkrajších miest Španielska – Toleda, ktoré sa týči na kopci uprostred rovinatého veterného kraja La Mancha. Do mesta – múzea, ako ho s obľubou nazývajú, sa z Madridu dostaneme pohodlne vlakom len za cca pol hodinu. Svojho návštevníka očarí hneď pri príchode, z každej strany totiž cítiť stret troch kultúr, ktoré tu žili v symbióze dlhé storočia – kresťanská, židovská a arabská. Katolícki vládcovia urobili z Toleda svoje hlavné mesto, židovskí občania uplatnili svoje zručnosti v remeslách a obchode a moslimskí remeselníci prispeli svojimi schopnosťami k architektúre. Na Židov spomína židovská štvrť s nenápadnými synagógami a múzeom Sefardov mapujúcim dejiny španielskych Židov, po Araboch tu zas ostali úzke uličky s átriami a všadeprítomný marcipán, ktorý nájdeme v suvenírových obchodíkoch. V prevahe sú však rozhodne kresťanské pamiatky. Skutočnou pýchou Toleda je mohutná gotická katedrála (najväčšia v Španielsku), na ktorej výzdobe pracovali vyše 2,5 storočia najväčší umelci svojej doby. Bližšie sa o nej dozvieme na mieste v rámci prehliadky s miestnym sprievodcom. Majestátny je aj kláštor San Juan de los Reyes, ktorý mal byť miestom posledného odpočinku Isabely Kastilskej a Ferdinanda Aragónskeho. Ako tretiu najvýraznejšiu dominantu spomenieme pôvodne moslimskú pevnosť Alcázar, ktorú by sme vďaka jej tvaru mohli nazvať „sesternicou“ bratislavského hradu. K pôsobivým stredovekým stavbám patria aj dva mosty ponad rieku Tajo, ktorou je mesto obmývané, či mohutná vstupná mestská brána a mnoho ďalších monumentov. Celé historické centrum je s vyše stovkou rozmanitých pamiatok súčasťou svetového dedičstva Unesco. Po príchode do mesta prehliadka s miestnym sprievodcom vrátane interiéru katedrály. Potom individuálne voľno na obed, prechádzku po stredovekých uličkách, návštevu múzeí, či nákup suvenírov (okrem už spomínaného marcipánu je Toledo preslávené výrobou mečov). Podvečer cesta späť do Madridu.

4. deň

Po raňajkách bude ešte celé dopoludnie priestor na návštevu miest, ktoré sme predchádzajúce dni nestihli, nákup posledných suvenírov, posledné tapas, či paellu. V skorých poobedňajších hodinách autobusový transfer na letisko, večer prílet do Bratislavy.

 

Rezervácia

 



 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    20. – 23. 9. 2019 - letecky

Cena

    409 EUR cena zájazdu + 190 EUR letiskové poplatky= cena spolu 599 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená (letiskové poplatky sa môžu v čase konania zájazdu líšiť od kalkulovaných v čase zverejnenia zájazdu).Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - dopravu pravidelnou linkou Bratislava – Madrid – Bratislava
  - skúsený sprievodca počas celej doby zájazdu, poistenie insolventnosti
  - 3x ubytovanie v hoteli v centre Madridu s raňajkami
  - autobusový transfer z letiska do hotela a späť
  - prehliadka Madridu s miestnym sprievodcom
  - prehliadka Toleda s miestnym sprievodcom
Cena nezahŕňa
 • - komplexné cestovné poistenie UNION – 8 € (2€/deň)
  - skupinový vstup do Kráľovského paláca - 10€/5€sen., do katedrály v Tolede - 10€
  - vstup do Museo Del Prado (fakultatívne) – dospelý 15€, senior 7,50€
  - spiatočný lístok na vlak Madrid – Toledo – Madrid – cca 20€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 15 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK