tajomná kultúra Nuraghov, Neptúnova

jaskyňa, ochutnávka na agrofarme

"Jesenná Sardínia s výletom na Korziku"

Druhý najväčší taliansky ostrov – to nie sú len rajské pláže s bielym pieskom, ale aj čarovné historické mestečká, fascinujúce stredoveké pamiatky, prírodné krásy, nezabudnuteľné výhľady a panorámy, tradičná gastronómia, mýtické nuraghi, no najmä jedinečná ostrovná atmosféra. Pozývame vás na návštevu severozápadnej Sardínie, kde život plynie akosi pomalšie, s výletom na susednú Korziku do nádherného Bonifacia – mesta visiaceho na útese..

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Na obed odlet z Bratislavy pravidelnou linkou do Alghera. V poobedňajších hodinách prílet na Sardíniu, ktorá má celoročne príjemné a slnečné počasie. Začneme hneď spoznávaním najstarších pamiatok ostrova, ktoré sú 3000-4000 rokov staré. Sardínia je jedinečná aj tajomnou kultúrou Nuraghi, ktorej pozostatky nájdete len tu. Jej predstavitelia stavali okrúhle kamenné stavby, dodnes voľne roztrúsené okolo celého pobrežia, ktorých presný význam stále nie je úplne známy. My navštívime jeden z komplexov, ktorý nám aspoň sčasti priblíži túto prehistorickú civilizáciu. Pokračujeme do letoviska Alghero, kde budeme počas celého zájazdu ubytovaní. Alghero prezývajú aj „Malá Barcelona“ nakoľko ho v 14. stor. kolonizovali Katalánci, ktorí sa tu natrvalo usídlili. Ich vplyv je cítiť na každom kroku – mesto má katalánsky vzhľad, ducha, ulice sú tu dvojjazyčné a čo je zaujímavé - miestni obyvatelia dodnes hovoria stredovekou podobou katalánčiny. Pre mesto je charakteristické stredoveké opevnenie s obrannými vežami, významný prístav aj úzke dláždené uličky historického centra. Po ubytovaní nás čaká zoznámenie sa s mestom, ktoré sa bude práve prebúdzať z poobedňajšej siesty (na celej Sardínií platí siesta od cca 13tej do cca 16tej hodiny, kedy sú všetky obchody, pamiatky aj reštaurácie zavreté). Pri prechádzke nevynecháme katedrálu Santa Maria v štýle katalánskej gotiky (15stor.) s trocha mladšou zvonicou (v čase individuálneho voľna možnosť výstupu na vežu), nádherné staré námestíčka, paláce, či barokový kostol San Michele, ktorý je vďaka svojej farebnej škridlicovej kupole neprehliadnuteľný. Medzi najzaujímavejšie pamiatky mesta patrí aj kostol San Francesco s nádherným oltárom a krížovou cestou v kláštornom komplexe, ktorý taktiež navštívime. Aj tu je súčasťou veža, kde si za výhľadom môžete vyšliapať v čase osobného voľna. Nakoľko sú pamiatky v meste otvorené až do večera po prehliadke môžu záujemcovia navštíviť aj Múzeum červených koralov, ktoré sú algherskou významnou špecialitou a výrobky z nich nájdete aj v miestnych suveníroch. Individuálne večera v meste v niektorej z mnohých reštaurácií, alebo bufetov. Centrálna poloha hotela nám umožňuje vychutnať si aj večernú (pre domácich najživšiu) atmosféru, individuálne návrat na ubytovanie.

2. deň

Po raňajkách nás čaká výlet do širšieho okolia. Ako prvé je na programe prístavné mesto Porto Torres, ktoré bolo založené už v 1. stor. p.n.l. Stojí tu jedna z najvýznamnejších pamiatok celého ostrova – románska bazilika San Gavino pochádzajúca z 11. stor. Legendy o patrónovi mesta Gavinovi aj soškách mučeníkov, ktoré sa v interiéri nachádzajú sa dozvieme na mieste. Zaujímavosťou je aj jediný zachovalý rímsky portál zdobený ľudskými a zvieracími motívmi. Po prehliadke pokračujeme do stredovekého mestečka Castelsardo, ktoré sa hrdo vypína vysoko nad morom. Dominantou a orientačným bodom, ktorý vidno už z diaľky je hrad z 12. stor., pod ktorým sa na úpätí skaly rozprestierajú farebné domčeky. Pri prechádzke úzkymi krivolakými uličkami podhradia a hradného komplexu nevynecháme návštevu katedrály a kostola. Vo vnútri hradu si môžeme pozrieť expozíciu malého Múzea košikárstva, nakoľko je toto tradičné remeslo u obyvateľov Castelsarda stále veľmi živé. Hradný vrch ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu (za dobrého počasia dovidieť až na susednú Korziku). Krátke individuálne voľno na malé občerstvenie, kávu, alebo suveníry. Po ceste do ďalšieho cieľa si spravíme fotopauzu pri známej „Slonej skale“, ktorá je vraj najfotografovanejším kameňom na Sardínii. Ide o dielo prírody, ktoré kedysi dávno slúžilo ako pohrebná komora. Potom je už na programe ochutnávka tradičných sardínskych špecialít v degustačnom menu na rodinnej agrofarme s 30 ročnou tradíciou. Pripravia nám viac druhov jedál zo striktne domácich surovín, chýbať nebude grilovaná sezónna zelenina (tak typická pre miestnu gastronómiu), domáce syry, salámy, či vínko. Samozrejmosťou je možnosť nákupu ich produktov. Keď sa nachádzame v tejto oblasti nesmieme vynechať najznámejšiu morskú jaskyňu ostrova pomenovanú po Bohovi mora – Neptúnovi, ktorá sa nachádza pod 110m vysokým útesom a len cca 1meter nad hladinou mora (dnu sa dá teda vojsť len keď je hladina pokojná). Jaskyňa má veľkolepú stalagmitovú a stalaktitovú výzdobu a pôsobivé jazierko so slanou vodou vytvárajúce krásne efekty. K jaskyni vedie síce náročnejšia no o to zaujímavejšia cesta cez „kozie schody“ vtesané do útesu. Je ich okolo 650, no ponúkajú nádherný výhľad na more a skaly, takže v konečnom dôsledku sa z ich výstupu a zostupu stane príjemná prechádzka.

3. deň

V ranných hodinách autobusový transfer na sever ostrova do mesta St. Teresa Gallura odkiaľ sa hodinovou cestou trajektom dostaneme na Korziku. Už z diaľky nás bude vítať Bonifácio – snáď najkrajšie a najfotogenickejšie mesto celej Korziky založené ako pevnosť na strmých vápencových skalách týčiacich sa vysoko nad blankytným morom. Bonifácio – to je prístav, citadela, uličky starého mesta, no najmä nezabudnuteľné a priam neuveriteľné výhľady. Uvidíme niekdajšiu jedinú bránu, ktorou sa dalo dostať do mesta, interiér poslednej dochovanej časti opevnenia s expozíciou zoznamujúcou s najdôležitejšími udalosťami mesta, románsky a gotický kostol, námornícky cintorín (jeden z najkrajších v Stredomorí) postavený v krásnej lokalite aj bývalú hlavnú uličku starého mesta s domami, v ktorých býval napr. Karol V., či Napoleon Bonaparte. Najviac si však Bonifácio užijete kochaním sa na okolitú panorámu. Navštívime tiež do útesu vtesané slávne schodisko kráľa aragónskeho (jedna z najnavštevovanejších pamiatok Korziky), ktoré nás dovedie až k moru. Aktívnejším turistom odporúčame približne hodinovú prechádzku pozdĺž bielych útesov až k majáku (tým menej aktívnym pokiaľ im budú sily stačiť), počas ktorej sa vám naskytnú tie najkrajšie vyhliadky na celé mesto, prístav, skaly a azúrové more. Až do podvečerného odchodu trajektu nasávanie korzickej atmosféry, v ktorej aj prosté ničnerobenie má svoje čaro. Plavba trajektom späť do Talianska. Neskoro večer príchod do Alghera.

4. deň

Dnešné dopoludnie bude venované druhému najväčšiemu mestu ostrova – Sassari, ktoré sa bude trocha líšiť od miest, ktoré sme doteraz navštívili. V historickom jadre síce nájdeme typické úzke uličky s kostolíkmi, či katedrálou, ale aj veľké námestia lemované palmami s nádhernými palácmi zo 17.-19. stor. Mesto s prvou univerzitou na ostrove je dodnes mestom študentov a živý ruch tu je cítiť na každom kroku. Po príchode prehliadka najzaujímavejších pamiatok v centre. Individuálne voľno na dlhej nákupnej ulici, v čase obeda odchod na letisko. Popoludní prílet do Bratislavy.

 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    19. – 22. 10. 2019

Cena

    409€ + 190€ (letiskové a palivové poplatky) = 599 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená. Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - letecká doprava pravidelnou linkou Bratislava – Alghero – Bratislava
  - poistenie proti insolventnosti
  - sprievodca zájazdu
  - transfery počas pobytu
  - 3x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami
  - ochutnávka sardínskych špecialít na agrofarme s vínom
Cena nezahŕňa
 • - pobytová taxa – 1€/deň, príplatok za jednolôžkovú izbu – 28€/noc
  - komplexné cestovné poistenie Union - 8€ (2€/deň) - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.
  - fakultatívne vstupy cca 25€ (kláštorny komplex San Francesco, katedrála s miestnym sprievodcom, jaskyňa Grotta di Nettuno, kombinovaný vstup do pevnosti + na schodisko kráľa aragónskeho...)
  - výlet na Korziku - cca 47€ (minimum 20 osôb), fakult. vstupy v Alghere cca 12 €

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 12 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK