Adventný Neapol s výletom do Pompejí a do najväčšieho

paláca na svete, alebo ako uvidieť Neapol a nezomrieť...

tradičná neapolská „pizza Napoletana“

Vraj najlepšia pizza, čarovné betlehemy, ale určite originálna južanská atmosféra... taký je predvianočný Neapol rozťahujúci sa pod kulisami driemajúceho Vezuvu. Objavme obdivuhodnú architektúru mesta a jeho okolia, prejdime sa utajenými zákutiami a započúvajme sa do vianočných melódií na jednom z mnohých trhov. A tých je tu naozaj dosť. Od malých s lokálnymi výrobcami a produktmi až po pompézne vysvietené s originálnou prácou miestnych remeselníkov a bohatým kultúrnym programom. Vychutnajme si výhľady v slávnych Pompejách a nazrime spolu do komnát najväčšieho kráľovského komplexu na svete... Ak chcete zažiť autentickú atmosféru talianskeho juhu s nádhernými, často nedocenenými pamiatkami Neapol a jeho okolie je pre vás to správne orechové! Príjemným bonusom vám bude vonkajšia teplota, ktorá sa tu začiatkom decembra pohybuje v priemere okolo 14.°C.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod autobusom z Trnavského Mýta na letisko do Viedne, let pravidelnej linky z Viedne do Neapolu je v skorých poobedňajších hodinách. Po prílete nás už čaká autobus, ktorý nás prevezie do nášho hotela v meste. Po ubytovaní sa so sprievodkyňou hneď vrhneme na prvé zoznámenie sa s mestom. Neapol – najživší prístav južného Talianska, mesto pizze, futbalu, pamiatok, ale aj rušných úzkych uličiek s typickými šnúrami na bielizeň plné talianskeho chaosu. Po prvej prechádzke mestom so sprievodkyňou individuálne voľno, v ktorom si rozhodne musíte nájsť čas na pravú neapolskú pizzu. Práve tu totiž v roku 1830 otvorili najstaršiu pizzériu na svete. Tradičná neapolská „pizza Napoletana“ bola dokonca nedávno zapísaná na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Unesco. A propos v Unescu je zapísané aj celé historické centrum Neapolu, ktoré ukrýva okolo 500 kostolov...Večer individuálne voľno na niektorom z adventných trhov mesta.

2. deň

Po raňajkách podnikneme vlakom výlet do rímskeho staroveku. Vitajte v Pompejách. Hoci Pompeje pochoval výbuch blízkej sopky Vezuv v r. 79 n.l., dodnes lákajú každoročne 2,5 mil. návštevníkov z celého sveta. Síce tak trochu s trpkou príchuťou, ale človek túlajúci sa uličkami Pompejí cíti radosť, že sa môže poprechádzať po starovekom meste, navštíviť domy ozdobené farebnými freskami, záhrady, alebo sa zasnívať v prepychovej vile. Tak ako dávni obyvatelia Pompejí. Amfiteáter, kúpele, zvyšky bánk, trhu, Apolónov chrám, stĺporadie, to všetko bolo pôvodne postavené tak, ako to máme možnosť vidieť dnes. Prechádzka po starovekom rímskom meste s miestnym sprievodcom sa počíta k nezabudnuteľným zážitkom. V poobedňajších hodinách po návrate do Neapolu nás, ešte predtým ako sa stratíme vo víre vianočných trhov, čaká zaujímavá zastávka v stredovekej bazilike San Lorenzo, pýšiacej sa najstarším kostolom v meste, kde navštívime priestory pod zemou aj nad zemou. Zvyšok poobedia a večer už môžeme stráviť aj na najznámejšej vianočnej ulici mesta, ktorá je domovom slávnych neapolských betlehemov. Okrem obdivovania sa tu dajú zakúpiť rôzne vianočné predmety miestnych remeselníkov, dekorácie, svietniky, či ozdoby.

3. deň

Dnes sa po raňajkách autobusom dostaneme akoby do iného storočia. Navštívime najväčší kráľovský palác na svete – Palazzo Reale v Caserte. Napriek tomu, že zostáva tak trochu v tieni svojich oveľa známejších európskych „kamarátov“ ako Versailles, Schönbrunn, či Buckhingam, úspešne zažiaril vo svetle reflektorov vďaka filmom ako Mission impossible, Star Wars, či Anjeli a démoni. Bohatstvo a kráľovská márnivosť sa zrkadlí v celom paláci, ktorý svojou veľkoleposťou prekonal aj samotný Versailles. K palácu patrí aj nádherný park navrhnutý v barokovom štýle s množstvom obrovských sôch, fontánok, či unikátnym vodným kanálom tiahnucim sa jeho stredom. No a samozrejme je tento pompézny palác takisto zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Po príchode prehliadka paláca ako aj voľno vo veľkolepých záhradách. Návrat do Neapolu v skorých poobedňajších hodinách. Poobedie budeme venovať starému Neapolu Prvá zaujímavá zastávka bude na najstaršom trhu mesta. Pignasecca, je známa okrem čerstvých výrobkov aj chutným street foodom z tých najčerstvejších surovín, ktorých názov vždy s určitosťou nepoznáme, ale chutia o to lepšie…Posilnení hor sa na pevnosť. Nie nebojte sa, k pevnosti vás pohodlne dovezie neapolská pozemná lanová dráha. Neprehliadnuteľná pevnosť Castel Sant’Elmo z polovice 14.stor. sa týči na vrcholku nad mestom a ponúka krásny výhľad na mesto a Neapolský záliv s neďalekým Vezuvom v pozadí. Hviezdicovitá pevnosť s pohnutou históriou bola v 18.stor. poslednou baštou zástancov Neapolskej republiky proti vládnucim Bourbunom. Návrat do hotela individuálne.

4. deň

Po raňajkách je pred nami ešte celý deň, na ktorý sme vám pripravili spoločný program už len na doobedie. Miestom, ktoré podľa nás určite stojí za návštevu je rozsiahle neapolské podzemie ukrývajúce sa pod ulicami mesta (na niektorých miestach až 40m pod zemou). Komplex začali budovať už starovekí Rimania a okrem toho že slúžil ako nekropola nachádzalo sa tu napr. aj Neronovo divadlo, ktorého časť sa zachovala dodnes. V istom období modernej doby ju používala napr. aj neapolská mafia – Camorra ako výborný úkryt nelegálneho tovaru. Dnes je veľká časť podzemia spolu s nájdenými artefaktami sprístupnená verejnosti. Po spoločnej prehliadke individuálne voľno v meste na posledné vianočné úlovky, či prechádzku pri mori. Pre tých, čo by však stále nemali dosť spoznávania máme ešte jeden tip. Pre milovníkov archeológie sa tu nachádza poklad vo forme Národného archeologického múzea – jedného z najvýznamnejších múzeí tohto typu v Európe, plného zaujímavých objavov nájdených v neďalekých mestách zasypaných Vezuvom. Či sa už rozhodnete pre jedno, alebo druhé hlavné je dostaviť sa včas k odchodu autobusu na letisko, kde nás už čaká večerný odlet do Viedne, odkiaľ je zabezpečený autobusový transfer do Bratislavy. Tu príchod v neskorších večerných hodinách.

 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    5. – 8. decembra 2019 - letecky

Cena

    439€ + 160€ (letiskové a palivové poplatky) = 599 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená. Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - dopravu pravidelnou leteckou linkou z Viedne do Neapolu a späť s letiskovými poplatkami a s 23kg batožinou do podpalubia
  - transfer autobusom z Bratislavy na letisko do Viedne a späť
  - autobus na letiskový transfer v Neapole
  -autobusový transfer na výlet do Caserty (2.deň)
  - 3 x ubytovanie v 3*hoteli v centre Neapolu s raňajkami
  - vlakový transfer z Neapolu do Pompejí a späť
  - skúsený sprievodca zájazdu
  - miestny sprievodca v Pompejách
  - poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - pobytová taxa – €/deň, príplatok za jednolôžkovú izbu – 22€/noc
  - komplexné cestovné poistenie Union - 8€ (2€/deň) - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.
  - vstup do paláca Caserta – dospelý 5€, seniori nad 65r. – 2,50€
  - vstupné do baziliky San Lorenzo ( bazilika, sály, podzemie) - 7€
  - vstup do podzemných katakomb v Neapole – cca 7€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 15 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK