Drážďany, Meissen, Moritzburg a

najkrajší vianočný trh v Saskom Švajčiarsku

„Zimné kúzlo saského adventu“

Sasko – územie s bohatou históriou, prekrásnymi mestami, hodnotnými pamiatkami, či drahocennými zbierkami v múzeách. Tento krát vás v rámci predvianočnej nálady pozývame prežiť neopakovateľnú atmosféru saského adventu plného prekvapení! Zavítajte s nami na miesta, ktoré poznáte z rozprávania rodičov, alebo ktoré ste videli ešte za hlbokého „socíku“ a zastanete v nemom úžase! Nič z toho, čo si pamätáte z návštevy v „85-tom“ už neplatí... Drážďany, metropola Saska – ten názov si právom zaslúži, po rekonštrukcii akoby vstala z popola a premenila sa z Popolušky na nádhernú barokovú dámu. S bohatou históriou a pamiatkami mesta sa zoznámime počas prechádzky námestiame a ulicami, v ktorých akoby zastal čas. Mesto bieleho zlata - Meiẞen, ktoré neodmysliteľne patrí k prvému európskemu porcelánu, sa pýši takisto nádherným zrekonštruovaným centrom, s jednou z najstarších katedrál Európy, ale aj prvým zámkom Nemecka – gotickým Albrechtburgom. Mesto s tisícročnou tradíciou pozýva návštevníkov v tomto období k romantickým prechádzkam, do kúzelných zákutí svojho stredovekého sídla. To všetko za zvukov adventných melódií a príjemnej vône klinčekov, vareného vína, či pražených mandlí. V romantickej nálade zostaneme aj pri zámku, kde tancovala Popoluška, je ním nádherný barokový klenot Moritzburg, ktorý sa zrkadlí v umelo vytvorených rybníkoch nachádzajúcich sa všade vôkol. Počas trojdňovej návštevy nás neminie ani adventná vínna ochutnávka na zámku Wackerbarth, či historický vianočný trh na najstaršej vojenskej pevnosti Európy, obklopenej bizarnou prírodou Saského Švajčiarska, kde vraj ponúkajú tú najmaslovejšiu a najchutnejšiu štólu (vianočný koláč) v celom Sasku! Lesk a sláva zimných Drážďan prispievajú k malebnému obrazu zimného Saska a robia z neho vianočný región par-excelence. Príďte s nami do Saska a presvedčte sa sami!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1.deň

Po rannom odchode z Bratislavy nás čaká cesta s povinnými prestávkami priamo do saskej metropoly. Po príchode spoločná prehliadka mesta so sprievodkyňou, v rámci ktorej určite uvidíme barokový skvost – Zwinger, svätoznámu klenotnicu „Grünes Gewolbe“, známu Semperovu Operu, či Frauenkirche, kostol, ktorý vstal z popola. Už pri prehliadke vám neujde jedna z najväčších atrakcií vianočných Drážďan, ktorú nájdete pod vyzdobenou Frauenkirche. Ide o 14 m vysokú drevenú pyramídu z Krušných Hôr, ktorú zdobia figúry v životnej veľkosti. Sviatočná melódia, žiariace svetlá, vôňa perníkov a vareného vína, už neuveriteľných 580 rokov prináša každú zimu vianočný trh na Striezelmarkt vianočnú náladu do mesta! Ide o oficiálne zdokumentovaný najstarší trh Nemecka. Kto má rád Vianoce, musí milovať aj Drážďany! Pod týmto sloganom prezentujú usporiadatelia rozmanitú „jedenástku“ drážďanských vianočných trhov, ktoré ponúkajú od klasických vianočných trhov, cez remeselnícky až po stredoveký skutočne všetko. Tešiť sa môžete na vysoko cenené rezbárske diela z Krušných hôr z prvej ruky za rozumné ceny, pernikári lákajú na pravý perník z Pulsnitzu a vianočné hviezdy na stromček pochádzajú z neďalekej manufaktúry z Hernhutu. Po prehliadke individuálne voľno v centre Drážďan na vychutnanie si vianočných trhov, v prípade záujmu možnosť individuálnej návštevy Rafaelovej Sixtínskej madony v galérii Starých Majstrov v Zwingri, či klenotnice Grüner Gewὅlbe s klenotami svetového významu v rezidenčnom paláci. Pre tých, ktorým vianočný trh na vianočné darčeky nestačil, ponúkame možnosť prejsť sa obchodným centrom Altmarkt Galerie, či Pražskou ulicou. Odchod na ubytovanie do okolia Meiẞenu vo večerných hodinách.

2. deň

nás hneď po raňajkách dostane do romantickej nálady prehliadka neďalekého zámku Moritzburg. Hodnota zámku samozrejme nespočíva iba v rozprávke o chudobnom dievčati, ktoré to dotiahlo až na princeznú. Drahocenný porcelán, nábytok a maľby sú dodnes nemými svedkami dvornej kultúry bývania a stolovania v 18. storočí. Mimoriadne je cenná aj zbierka loveckých trofejí, ktorá má svoj celoeurópsky význam.Za pozornosť však stojí predovšetkým komnata Augusta Silného, ktorá bola dokonca vyznamenaná Európskou cenou za zachovanie kultúrneho dedičstva. Lôžko vojvodu je jedinečné umelecké dielo, ktoré je vyrobené z viac ako milióna farebných vtáčích pier. Po prehliadke presun do mesta „bieleho zlata“. Skrížené modré meče preslávili Meißen po celom svete. Všade v Európe boli pokusy odhaliť tajomstvo výroby porcelánu – čo sa napokon podarilo pred 300 rokmi za vlády Augusta Silného. Okrem porcelánu nás tu však privíta nádherné centrum mesta, niekdajšia rezidencia meissenských markgrófov. Starému mestu dominuje Hradný vrch s dvoma zámkami a Dómom. Neskoro gotický zámok Albrechtburg zdobí nádherný interiér s obrovskými historickými freskami a nástennými plátnami a určite sa zastavíme aj pred gotickým kostolom Panny Márie s najstaršou zvonkohrou Európy. Po prehliadke voľno na obedňajšie maškrty na vianočných trhoch mesta, možnosť prechádzky uličkami pôvabného podhradia s vínom v ruke. Následne pre záujemcov exkurzia najstaršej európskej porcelánky, ktoré zahŕňa aj bohaté múzeum. Rozmanitosť vystaveného porcelánu siaha od náprstníkov cez miniatúrne figúrky, veľké plastiky a metrové vázy až k 3,5 metra vysokému stolnému nadstavcu z roku 1749, ktorý bol zhotovený pre dvornú tabuľu kráľa Augusta III. Poslednou zastávkou tohto dňa je vinárstvo na barokovom zámku Wackerbarth, zo začiatku 18.stor., ktorého areál tvoria barokové záhrady s vinárstvom na výrobu vína a sektu ako aj vínne pivnice. Jeho prevádzkovatelia ťažia z 800 rokov starej saskej vinárskej tradície. V okúzľujúcom prostredí zámku nás čaká ochutnávka skvelého saského sektu, ktorý vraj patrí k najlepším v Nemecku...Po príchode do hotela večera.

3. deň

Po raňajkách príde na spiatočnej ceste čerešnička na záver, kedy si vychutnáme predvianočnú náladu vysoko nad spiacou zimnou krajinou. Tento rok už 19.krát usporiadajú historické vianočné trhy na pevnosti Kὅnigstein v Saskom Švajčiarsku, kde návštevníkov čaká vyše 100 stánkov s nápadmi na vianočné darčeky pre vašich blízkych, ale aj regionálnymi špecialitami z ktorých spomeňme aspoň horúcu zámockú čokoládu, tu pripravovanú štólu, ale aj vychýrené čerstvo údené ryby a klobásky. Zaujímavosťou je aj podzemný vianočný svet, ktorý vzniká v takmer 200 m dlhých chodbách kazemát, ktoré neprestrelí žiadna delová guľa. V stredovekých vonkajších stánkoch stretneme mnoho miestnych umelcov a remeselníkov, ktorí návštevníkom zaručujú mnohé neokukané darčeky. Pozoruhodný je aj adventný kalendár, nachádzajúci sa v Starých kasárňach, ktorý je so svojími 112 m najdlhším adventným kalendárom vôbec. V pôsobivej adventnej atmosfére sa môžeme vydať v ústrety viac ako 4 storočia starej histórii, ktorá tu na návštevníkov dýcha zo stien a hradieb pevnosti. Všetky vnútorné pevnosti, vrátane výstav sú totiž pripravené privítať klientov aj počas adventu! Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tuNajdôležitejšie informácie


Termín     13.12. / 15.12. 2019
Cena     179 EUR
Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodcu zájazdu, poistenie proti insolventnosti
  - 2 x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami, 1x 2 chodová večera v hoteli
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu 16€ za 1 noc – teda 32€ za 2 noci
  - skupinový vstup do zámku Moritzburg – 7,50€,
  - prehliadka vínnych pivníc + ochutnávka 3 druhov najlepšieho nemeckého sektu – 12€,
  - skupinový vstup do zážitkového múzea porcelánky v Meissen s českým audioguidom - 9€,
  - skupinový vstup na adventný trh a pevnosť Kὅnigstein - 9€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK