„Mesto slnečného svitu“ -Szeged, zážitky v maďarskej puste,

gotická pevnosť v Gyule a najkrajšie hradné kúpele

"halászlé, festival vína, obed a jazdecký program na puste"

Počas príjemných májových dní sme sa tento rok rozhodli spoznať ďalší zo zaujímavých kútov nášho južného suseda, miesto, kde sa stretávajú tri hranice štátov a to maďarsko-srbsko-rumunský trojuholník. Počas 3 dní ochutnáme halászlé, ktoré má to najlepšie hodnotenie široko-ďaleko, spoznáme historické centrum kráľovského mesta Szeged. či mesto Gyula, ktoré sa vďaka svojej 800 ročnej histórii prezýva aj „perla Veľkej dunajskej nížiny“. Nádherné prostredie s prastarými stromami, široko - ďaleko známa liečivá voda, aquapark či saunový svet: to nás čaká v Hradných kúpeľoch Gyula! V kombinácii s múzeom červenej papriky a PICK salámy, ochutnávkou typickej maďarskej pálenky, či tradičným vínnym festivalom v Szegede a jedným z najznámejších remeselných jarmokov bude o zážitky postarané. Nech sa páči, objavte s nami „Dolnú zem“.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách. Prvou zastávkou bude Kecskemét. Dnes je to viac ako stotisícové mesto, no rozrastá sa na miestach, ktoré kedysi obývali stáda dobytka, oviec a kôz (z čoho možný názov Kecskemét). Prehliadka mesta Kecskemét, jedného z najkrajších miest vo Veľkej nížine, známeho svojou secesnou architektúrou. Prezrieme si historické centrum mesta s palácom Cifra, prekypujúcim kvetinovými námetmi, secesnou radnicou so zvonkohrou a nádhernými freskami v honosnej slávnostnej sále. Kossuth tér s promenádou je presne to miesto, kde by sme si mali v pokoji posedieť pri káve a pri dobrej barackovici z tunajšej svetoznámej manufaktúry Zwack, alebo len tak pozorovať ruch tohto milého mestečka. Dnešné poobedie strávime na „skutočnej puste“, alebo trávnatej maďarskej stepi národného parku. Nakoľko bude čas obeda, v tunajšej čárde nás čaká chutný maďarský obed, na ktorom nesmie chýbať kotlíkový guláš, sprevádzaný hlavným jedlom a dezertom. To všetko spláchneme pohárom bieleho, alebo červeného vína. Na vytrávenie absolvujeme jazdu na vozoch jedinečnou krajinou pusty až k pastierskemu múzeu, ktoré nám odhalí čo to z minulosti tunajších pastierov, ako aj prítomnosti národného parku. Následne nás už čaká jazdecká šou, v ktorej sa predvedú šikovní čikóši výsledkom svojej neľahkej práce. Nebude chýbať zaháňanie stáda, štvor, či šesť záprah, ale aj typické plieskanie bičom, ktoré si tí najodvážnejší môžu aj vyskúšať.. Na rozlúčku sa osviežime typickými v peci pečenými posúchmi a rozlúčime sa s pustou pohárikom „šnapsu“. Príchod do Szegedu v podvečerných hodinách, ubytovanie v centre mesta, prvá prechádzka po meste. Fakultatívne možnosť návštevy kúpeľov Aquapolis s najdlhším celoročne fungujúcim toboganom Európy. Vodný svet štyroch ročných období s 4 400 m² vodnou plochou patrí medzi najnavštevovanejší kúpeľný komplex v celom regióne. Otvorené majú do neskorých večerných hodín pre nezmarov ponúkajú počas víkendov aj nočné kúpanie. Pre tých, čo si radi ochutnávajú dobré vínko odporúčame zastaviť sa v centre, kde sa koná v tomto termíne festival vína, jedna z najvýznamnejších akcií mesta. Množstvo menších aj väčších vinárov z okolia vás bude chcieť presvedčiť o kvalite svojho vína.

2. deň

sa po raňajkách vyberieme do neďalekej Gyuly. Najväčšou turistickou atrakciou mesta sú hradné kúpele – jedny z najkrajších v celej „kúpeľnej“ republike. Sú vybudované v parku bývalého kaštieľa Almássyovcov na ploche 8,5ha, ktorá je dnes prírodnou rezerváciou. O ich vysokej kvalite svedčí aj fakt, že ich ročne navštívi viac ako milión ľudí. Samozrejme ich navštívime aj my a dopoludnie strávime dokonalým relaxom vhodným pre všetky vekové kategórie. Pre tých, čo kúpanie nemusia ponúka mestečko veľa možností na príjemnú prechádzku. Po kúpaní a malom voľne nás už čaká prehliadka centra. Symbolom mesta je 600 rokov starý gotický hrad rodu Almássy. Obklopuje ho 14 metrov vysoký múr a 20 metrová strážna veža, v ktorej sa nachádza jedna z najstarších gotických kaplniek v krajine. Po prehliadke krátke individuálne voľno, ktoré môžete využiť napríklad na návštevu druhej najstaršej cukrárne v Maďarsku, z roku 1840. V popoludňajších hodinách navštívime obľúbený miestny liehovar, ktorý funguje od roku 1731 a v posledných rokoch získal niekoľko ocenení na svetových súťažiach. Pri prehliadke sa dozvieme, ako prebieha proces od pestovania ovocia, až do záverečnej fázy tvorby liehovín. Po teórií príde samozrejme rad aj na prax – ochutnávka niekoľkých druhov zajedaná typickým maďarským občerstvením. Po spoločnej prehliadke individuálne voľno v meste. Večer po príchode do Szegedu zakončíme deň v typickej rybacej čárde na brehu rieky Tiszy, kde si dáme ich vychýrené cenami ovenčené szegedské halászlé. (V prípade, ak nejete ryby prosím uviesť do poznámky pri prihláške, zabezpečíme inú večeru)

3. deň

„Mesto slnečného svitu“ aj takto sa hovorí Szegedu, vďaka jeho 2100 hodinám slnka v roku leží na sútoku riek Tisza a Maros. Obrovskou skazou mesta bola povodeň rieky Tiszy v r. 1879, ktorá žiaľ zničila veľkú časť mesta. Vďaka tým, ktorí ju prežili bol postavený monumentálny neorománsky votívny kostol, s nádhernou mozaikou Madony. Nová synagóga postavená v štýle maurskej secesie, s neobyčajnou sklenenou kupolou znázorňujúcou vesmír patrí vraj k jedným z najkrajších božích domov Európy a námestie mesta, na ktorom stoja sochy najslávnejších osobností maďarských dejín, či umenia k najkrajším v krajine. V Szegede sa nachádza aj viac ako 500 ročný františkánsky kostol a kláštor, ktorý je po tom v Pannonhalme druhým najstarším v krajine, ale aj srbský pravoslávny kostol s pozoruhodnými ikonami z dreva. Za návštevu stojí aj neďaleký veterný mlyn, ktorý je jedným z posledných na Veľkej nížine a ktorý navštívime pred odchodom z mesta. A kto by nepoznal svetoznáme miestne výrobky ako maďarskú salámu Pick a sladkú alebo červenú papriku zo Szegedu? Po spoločnej prehliadke mesta so sprievodcom, návšteva múzea Pick salámy, či známej szegedskej papriky. Následne individuálne voľno v rámci ktorého si môžete posedieť v známej cukrárni Virág, ktorá sa už od 19. stor. chváli tými najlepšími sladkosťami v okolí, či navštíviť múzeum známeho spisovateľa Ferenca Móra. V poobedňajších hodinách odchod na Slovensko, príchod vo večerných.

Rezervácia 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    20.5. - 22.5. 2022

Cena

    259 EUR

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - ubytovanie v 4* hoteli s raňajkami v Szegede
  - 2chodová večera v rybacej čárde v Szegede
  - jazdecký program na puste s návštevou múzea pusty + 3 chodový lokálny obed, víno, sóda, káva + prehliadka pusty na vozoch so zastávkami na zaujímavých miestach

  - sprievodca zájazdu
  - poistenie proti insolventnosti
Príplatky/vstupy:
 • - príplatok za jednoposteľovú izbu – 87 €
  - návšteva manufaktúry pálenky s ochutnávkou
  - vstup do múzea Pick salámy a maďarskej papriky
  - hradné kúpele v Gyule – dospelý 8€, dôchodca 7€
  - komplexné cestovné poistenie UNION 2,50€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK